Találd meg a babád számára legjobb etetőszéket!
A Tudatos Vásárlók Egyesülete 19 márka 34 hazai boltokban és webshopokban megvásárolható etetőszékét tesztelte nemzetközi fogyasztóvédő szervezetekkel együttműködve, egységes módszertan alapján, laboratóriumban.
Független szakértők vizsgálták, hogy az etetőszékek mennyire biztonságosak és strapabírók, könnyen használhatók-e a mindennapokban, mennyire sokoldalúak és milyen tájékoztatást nyújt a gyártó.
A tesztelt termékek átlagára 5 000 és 230 000 Ft között mozog.
Örök tanulságnak mutatkozik, hogy nem javasolt csak ár alapján választani, mert a legjobban teljesítő modellek között is találunk 40 000 Ft-os és 70 000 Ft-os átlagáron elérhető készüléket. Ugyanez elmondható a lista végéről is, ahol szintén találunk százezer forintnál is drágább terméket. Akármennyit is szánunk tehát etetőszék vásárlására, mindenképpen érdemes utánajárnunk, hogy az egyes termékeknek melyek az erősségei és melyek a gyengeségei. Ebben segítenek a terméktesztek.
A Tudatos Vásárlók Terméktesztjei pártatlanok, tudományosak, alaposak és sok pénzbe kerül az elkészítésük.
Ingyenes tesztoldalakat könnyű találni az interneten. Sokszor azonban ezeket az oldalakat a termék mögött álló gyártók, forgalmazók támogatják, és nem kell túl alaposnak vagy tudományosnak lenniük ahhoz, hogy magukat tesztnek nevezzék. Ezért az értékeléseik inkább bújtatott reklámnak tekinthetők.
Egy nemzetközi fogyasztóvédő hálózat tagjaként a mi tesztjeinket európai és amerikai laboratóriumokban szakértők készítik. Ez a hálózat teszi lehetővé, hogy ebben a tesztben 1,7 millió Ft összértékű, anonim módon vásárolt etetőszéket vizsgáltunk.
A mi tesztjeink mindig függetlenek a gyártóktól és a forgalmazóktól, a saját pénzünkön tesztelünk – ezért kérjük a hozzájárulásodat.
Már csak pár kattintás, és kiderül, melyik a számodra legjobb etetőszék!
Az összehasonlításhoz jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Ezeket a szempontokat vizsgáltuk a laborban. A tesztkritériumok melletti százalékos érték a kritérium súlyát jelenti az összpontszám kialakításában.
A tesztelés az EN 14988-1, 2 + A1: 2013 és az EN 14988:2017 nemzetközi szabványok alapján történt. Mindegyik terméket pontosan ugyanazzal a módszerrel vizsgáltuk, hogy az eredmények könnyen összehasonlíthatók legyenek.
A laboratóriumi szakértők a kidolgozást, szerkezetet, az összecsukható székek zárszerkezetét (amely megakadályozza, hogy használat közben összecsukódjon a szék), biztonsági övet, oldalsó kiesés védelmet, görgőket, stabilitást, lábtartót, tálcát, háttámlát, sérülést okozó részeket (éles szélek, kiálló/leváló alkatrészek, rések, mozgó elemek, kisebb alkatrészeket) vizsgálták.
Mi a különbség az aktív és passzív biztonsági rendszer között?
Az aktív biztonsági rendszer a biztonsági öv jelenlétét jelenti (általában a derékon, vállon és a láb között). Fontos, hogy ne szorítson, kényelmes legyen, és megakadályozza, hogy kiessen a gyerek.
A passzív biztonsági rendszer olyan funkciókat jelent, amelyek a szék kialakításának elválaszthatatlan részét képezik. Biztonsági szempontból az se mindegy, ahogy az etetőszék elülső oldala a láb közötti elválasztó fallal és a szék oldalával csatlakozik. A teszt során alkalmazott szabvány meghatározza például a szék bizonyos elemei között megengedett távolságot, és az egyes alkatrészek méreteit is.
A stabilitás vizsgálata is a biztonsági tesztek részét képezte. A szakértők egy tizenöt kilós súllyal azt szimulálták, hogy ha egy gyerek a lábtartón teljesen megtámasztja magát, oldalra kidől vagy elnyomja magát az asztaltól, akkor a szék illetve a gyerek előre, oldalra vagy hátrabillenhet-e.
Ha akár csak egy biztonsági kritériumnak nem felelt meg a tesztelt szék, akkor a szakértők az egész biztonságot elégtelennek ítélték. Ennek következményeképpen ezek az etetőszékek az egész teszten rossz eredménnyel zártak, vagyis azokat a székeket, amelyek megbuktak a biztonsági teszt bármelyik részén, nem ajánljuk kisgyermekhez.
A szakértők a zárszerkezet tartósságát, az egész szerkezetet és a terhelhetőséget pontozták. Abban az esetben, ha bármelyik modell a strapabírás teszt közben csak kissé sérült meg, de ez nem volt hatással a szék rendeltetésszerű működésére, illetve nem veszélyeztette az egészséget, akkor mindössze kevesebb pontot kapott a termék ebben a kategóriában, nem feltétlen bukott el a strapabírás teszten.
A gyakorlati tesztek során mindegyik széket három szülő, két napon keresztül saját gyerekével tesztelte. Azt vizsgálták, hogy a mindennapi használat során mennyire könnyű a széket összeszerelni, be- és felállítani, tisztítani, tárolni, arrébb tenni, gyereket beültetni, rögzíteni, kivenni, és mennyire kényelmes a gyereknek.
A beállítási lehetőségek sokféleségét és az egyéb extra kiegészítőket vettük figyelembe a pontozás során: lábtartó pozícióinak száma, állítható-e az ülés magassága, hány fokozatba állítható az ülés magassága, dönthető-e a háttámla, háttámla fokozatainak száma, van-e tálca, tálca pozícióinak száma, összecsukható-e a szék, van-e üléspárna, van-e görgője.
Az általános termékinformációt, tájékoztatást, használati utasítást és a figyelmeztetések jelenlétét értékeltük.
Labortesztjeink során számtalan mérést és vizsgálatot elvégzünk. A vizsgált kritériumok pontszámokat kapnak, 0-tól 5-ig tartó skála alapján értékelünk. Minden esetben igaz, hogy 0 a legrosszabb és 5 a legjobb érték.
A vizsgálati paramétereket rendszerezzük, a legfontosabb jellemzőket pedig súlyozzuk, így képzünk egy százalékos értéket, ami végül a termék tesztben elért eredményét mutatja a maximálisan elérhető 100%-hoz képest.
Bizonyos kiemelt kritériumoknál egyéb korlátozásokat is alkalmazunk, amennyiben az elvártnál (küszöb) rosszabb eredményt ér el a vizsgált szempont, az összeredmény sem mehet meghatározott érték fölé. Ebben az esetben a végső százalékos érték nem felel meg a kritériumok súlyozott átlagának. Az értékelést segíti az alábbi táblázat:
Az etetőszékek fajtáitól a biztonságig: itt mindent megtalálsz, amit etetőszék vásárlás előtt tudnod kell. A tökéletes etetőszékben étkezés közben biztonságban van gyermeked, könnyen tisztítható és tárolható. Az etetőszékek ára néhány ezer forinttól sok tízezer forintig terjedhet, ezért érdemes kicsit utánanézni, hogy megtaláld a pénztárcádhoz legjobban igazodót.
Előnyök:
Hátrányok:
Előnyök:
Hátrányok:
Előnyök:
Hátrányok:
A szállítható vagy hordozható etetőszékek ideálisak utazáshoz, és olyankor is, ha olyan étterembe vagy vendégségbe megyünk, ahol nem biztos, hogy van etetőszék. A hordozható székeknek is széles a piaca. Kapható étkezőszékhez rögzíthető hám, ami pamutból vagy poliészterből készül és hevederek segítségével biztonságosan az étkezőszékhez rögzíthető.
Léteznek székre rögzíthető etetőszékek, ezek doboz alakúra csukhatók össze, hevederekkel a székhez erősíthetők, és ülésmagasítóként is szolgálhatnak. Némelyiknek még tálcája is van.
Előnyök:
Hátrányok:
Etetőszékhez rögzíthető hám kisebb beruházást igényel, ugyanis 5000 forinttól beszerezhető. Ha már előre tudjuk, hogy sokat fogunk utazni a babával, érdemes összecsukható, hordozható etetőszéket venni otthonra, így egy székkel megússzuk az otthoni és az utazáshoz használt széket. A terméktesztben külön szűrhetsz az összecsukhatóság szempontra.