VÉLEMÉNYEK HELYETT TÉNYEK

Konyhai robotgépek

Találd meg a számodra legjobb konyhai robotgépet!

Konyhai robotgépek

A Tudatos Vásárlók Egyesülete 17 márka 74 hazai boltokban és webshopokban megvásárolható konyhai robotgépét tesztelte nemzetközi fogyasztóvédő szervezetekkel együttműködve, egységes módszertan alapján, laboratóriumban.

Melyek a legjobb konyhai robotgépek?

Tesztünkben megtalálod a választ.

A konyhai robotgépek óriási segítséget nyújthatnak a főzés során, az aprításon és daráláson keresztül egészen a dagasztásig. Egy ilyen gép beszerzése komolyabb kiadással jár, ezért megéri okosan dönteni. Előfordulhat, hogy némelyik berendezés nagyobb mértékben hátráltatja konyhai munkánkat, mint amennyire segíti.

Magyarországon csak mi tesztelünk ilyen sok készüléket laborban, a hétköznapi használatot modellezve. Az 5 legfontosabb tesztelési szempont volt:

  • a működés, ami az összes funkció vizsgálatát jelenti, úgy mint keverés, habkészítés, dagasztás, aprítás, stb.,
  • a használat egyszerűsége,
  • a tervezés és kivitelezés, beleértve a motor élettartamát,
  • a zajszint
  • és az energiafogyasztás.

Összesen 28 szempont szerint teszteltünk és 35 technikai paramétert mértünk meg és gyűjtöttünk össze a termékekről, melyek alapján össze tudod hasonlítani őket, illetve számos szűrési lehetőséget találsz a tesztünkben, hogy ki tudd választani a neked legjobbat!

Mennyibe kerül egy jó konyhai robotgép?

Az ár önmagában nem garancia a jobb minőségre.

A tesztelt termékek átlagára 23 000 és 400 000 Ft között mozog.

Örök tanulságnak mutatkozik, hogy nem javasolt csak ár alapján választani, mert a legjobban teljesítő modellek között is találunk 23 000 Ft-os és 267 000 Ft-os átlagáron elérhető készüléket. Ugyanez elmondható a lista végéről is, ahol szintén találunk többszázezer forintos terméket. Akármennyit is szánunk tehát konyhai robotgépre, mindenképpen érdemes utánajárnunk, hogy az egyes termékeknek melyek az erősségei és melyek a gyengeségei. Ebben segítenek a terméktesztek.

Miért érdemes fizetni a teszteredményekért?

A Tudatos Vásárlók Terméktesztjei pártatlanok, tudományosak, alaposak és sok pénzbe kerül az elkészítésük.

Ingyenes tesztoldalakat könnyű találni az interneten. Sokszor azonban ezeket az oldalakat a termék mögött álló gyártók, forgalmazók támogatják, és nem kell túl alaposnak vagy tudományosnak lenniük ahhoz, hogy magukat tesztnek nevezzék. Ezért az értékeléseik inkább bújtatott reklámnak tekinthetők.

Egy nemzetközi fogyasztóvédő hálózat tagjaként a mi tesztjeinket európai és amerikai laboratóriumokban szakértők készítik. Ez a hálózat teszi lehetővé, hogy ebben a tesztben 8,4 millió Ft összértékű, anonim módon vásárolt konyhai robotgépet vizsgáltunk.

A mi tesztjeink mindig függetlenek a gyártóktól és a forgalmazóktól, a saját pénzünkön tesztelünk – ezért kérjük a hozzájárulásodat.

Már csak pár kattintás, és kiderül, melyik a számodra legjobb konyhai robotgép!

Legyél Szupertag vagy vásárold meg a konyhai robotgép tesztet.

A legjobb és legrosszabb konyhai robotgépek a tesztből

Ebben a cikkben összefoglaljuk neked a teszt eredményeit, a legfontosabb szempontok szerint melyik konyhai robotgépek teljesítettek jól vagy rosszul.

38%

A leggyengébben teljesítő termék eredménye

82%

A legjobban teljesítő termék eredménye

67%

Teszteredmények átlaga

A konyhai robotgép termékteszt eredménye

 
 
 
 
 
 
Termékek összehasonlítása

Az összehasonlításhoz jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!

A rendezéshez jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!

Sorba rendezés

TESZTELT TERMÉKEK
Találatok száma:

Így teszteltük a konyhai robotgépeket

Ezeket a szempontokat vizsgáltuk a laborban. A tesztkritériumok melletti százalékos érték a kritérium súlyát jelenti az összpontszám kialakításában.

Az összes vizsgálat úgy történt, mintha egy valódi konyhában történt volna. A készülékeket ugyanarra a hálózati feszültségre (230 V) csatlakoztattuk. Minden vizsgálatot 20 °C-os (± 5 °C) szobahőmérsékleten végeztünk.

A tejtermékeket a vizsgálatok előtt legalább 24 órán át 3 °C-os hűtőszekrényben tároltuk. Szükség esetén 15 °C-os csapvizet használtunk (mindig ugyanabból a forrásból). A tesztelés során mindig követtük a kézikönyvben szereplő utasításokat – a gyártó által megadott maximális működési időt, az ajánlott sebességet és az adott programot.

Tojáshab készítése

Recept: 5 tojásfehérje

Értékelés: a hab felveréséhez szükséges idő, a hab minősége és térfogatának növekedése a felverés után.

Tejszínhab készítése

Recept: 250 ml habtejszín

Értékelés: a habverési idő, a tejszínhab minősége és térfogatnövekedése a habverés után, az állag és a térfogat stabilitása 24 óra hűtőben való tárolás után.

Pitetészta

Recept: 150 g liszt, 150 g cukor, 150 g vaj, 3 tojás; 170 °C-ra előmelegített sütőben 55 percig sütjük.

Értékelés: a hozzávalók összekeveréséhez szükséges idő, a tészta egyenletessége (simasága), a sütés utáni térfogatnövekedés, a sütemény állaga és textúrája.

Kenyértészta

A kenyértészta készítésénél mindig ugyanazt a receptet követtük, de a gyártó által megadott maximális kapacitáshoz igazítva a mennyiségeket.

Recept: 500 g liszt, 10 g só, 350 ml víz és 10 g friss élesztő – ebből az alapreceptből számítottuk ki a felhasznált összetevők mennyiségét, a készülék kapacitásának megfelelően.

Értékelés: a tészta dagasztásához szükséges idő, a tészta egyenletessége (simasága), a sütés utáni kelesztés, a sült kenyér állaga és textúrája.

Majonéz készítés

Recept: 2 tojássárgája, egy teáskanál mustár, 200 ml olaj.

Értékelés: felverési idő, szilárdulás és egyenletesség, szilárdulás stabilitása 24 óra hűtőben töltött idő után.

Palacsintatészta

Recept (1 liter tésztához): 250 g liszt, 500 ml friss teljes tej, 200 g tojás (héj nélkül) és 6 g só.

Értékelés: az összetevők összekeveréséhez szükséges idő, a tészta habossága és folyékonysága, üledék jelenléte.

Aprítás: diófélék / fűszernövények / hagyma

Recept: 200 g mogyoró / 20 g koriander vagy petrezselyem / 1 nagy, negyedelt hagyma.

Értékelés: aprítási idő, méret és egyenletesség.

Reszelés: sajt / sárgarépa

Recept: 150 g ementáli sajt / 150 g sárgarépa

Értékelés: a reszeléshez szükséges idő, a reszeletlen darabok száma, a reszelés egyenletessége, a reszelés erőssége (csak a sárgarépa esetében).

Burgonya szeletelés

Recept: 200 g burgonya

Értékelés: a szeleteléshez szükséges idő, egyenletesség, a fel nem szeletelt darabok száma.

Bébiétel készítés

Recept: 200 g burgonya, 200 g sárgarépa, 200 g marhahús; az előfőzött hozzávalókhoz annyi vizet adtunk, hogy a kívánt állagot elérjük.

Értékelés: főzési idő, egyenletesség, hús-, zöldségdarabok jelenléte.

Smoothie készítés (3 különböző változat)

Receptek:

½ körte, ½ narancs, ½ banán, ½ zellerszár, 5 g petrezselyem, 100 ml narancslé és 50 ml grapefruitlé.

1 narancs, 2 alma, 2 sárgarépa, 100 ml fehér joghurt és 100 ml tej.

150 g fagyasztott banán, 50 g fagyasztott áfonya és 50 ml víz; 15 perccel az elkészítés előtt kivesszük a gyümölcsöt a fagyasztóból, és hagyjuk, hogy egy kicsit „fellazuljon”.

Értékelés: a keveréshez szükséges idő, az ital egyenletessége és simasága, darabok jelenléte.

Gyümölcslé: narancs/almalé

Recept: 5 félbevágott narancs / 5 félbevágott alma

Értékelés: préselési idő, simaság, habosság, pép jelenléte, üledék jelenléte (10 perccel a facsarás után).

Jégdarabolás

Recept: 10 jégkocka

Értékelés: elkészítési idő, egyenletesség.

Hasábburgonya készítés

Recept: 200 g burgonya

Értékelés: a krumpli hasábok előállításához szükséges idő, forma és egyenletesség.

Értékeltük a használati utasítás érthetőségét és teljességét, a gombok és panelek használatának egyértelműségét, az összeszerelés és a programok egyszerűségét, a kiöntés (töltés) és a kiürítés egyszerűségét, a különböző munkafolyamatok során a vizuális ellenőrzés lehetőségét, a készülék stabilitását, tisztítását, tárolását és a jobb vagy bal kézzel történő használat kényelmét.

Értékeltük a készülék általános kivitelezését, a konstrukció robusztusságát, az egyes alkatrészek egymáshoz való illeszkedését, a kezelőszervek kialakítását és a felhasznált anyagok minőségét (műanyagok, fémek). A feliratok és a festék tartósságát is felmértük.

A zajszintet különböző sebességeknél, fél méter távolságból mértük. Az eredmény a legmagasabb mért értékre vonatkozó minősítést mutatja. A zajszintet három laboratóriumi szakértő szubjektíven is értékelte. A zaj általános minősítése a két részminősítés eredményeinek kombinációjából áll.

A biztonsági teszt a figyelmeztető jelzések meglétének ellenőrzése mellett a villamosenergia-használattal kapcsolatos biztonsági értékelést is tartalmazott (az elektromos csatlakozás szigetelése és folytonossága). Mindegyik készülék megfelelt a szükséges biztonsági követelményeknek. Ez az értékelés nem számított bele a végső pontszámba.

A készülékek motorját nagy terhelésnek tettük ki. 2 tesztet végeztünk el, 2-2 egymást követő tesztnapon, így összesen 240 ciklust teljesítettek a gépek.

Motor teszt dagasztás funkcióval – 1/3 zabpehely + 2/3 víz keverékkel. Minden készüléknek 120 ciklust kellett teljesíteni két egymást követő tesztnapon, azaz napi 60 ciklust. Egy ciklus három perc működésből (alacsony sebességgel) és egy perc szünetből áll, tizenöt ciklus után pedig egy óra szünet jön. A zabpehely-víz keveréket 15 ciklusonként frissre cseréltük. 4 óra dagasztás + 4 óra szünet és előkészítés = 8 óra/tesztnap.

Motor teszt keverés/turmixolás funkcióval – 1/3 fűrészpor + 2/3 víz keverékkel (1 l, ha a keverőedény térfogata <5l, 1.5 l, ha a keverőedény >5l). Minden készüléknek 120 ciklust kellett teljesíteni két egymást követő tesztnapon, azaz napi 60 ciklust. Egy ciklus öt perc működésből (nagy sebességgel) és egy perc szünetből áll, húsz ciklus után pedig egy óra szünet jön. 6 óra keverés + 3 óra szünet és előkészítés = 9 óra/tesztnap. A teszt értékelése nem számított bele a végső pontszámba.

Labortesztjeink során számtalan mérést és vizsgálatot elvégzünk. A vizsgált kritériumok pontszámokat kapnak, 0-tól 5-ig tartó skála alapján értékelünk.  Minden esetben igaz, hogy 0 a legrosszabb és 5 a legjobb érték.

A vizsgálati paramétereket rendszerezzük, a legfontosabb jellemzőket pedig súlyozzuk, így képzünk egy százalékos értéket, ami végül a termék tesztben elért eredményét mutatja a maximálisan elérhető 100%-hoz  képest.

Bizonyos kiemelt kritériumoknál egyéb korlátozásokat is alkalmazunk, amennyiben az elvártnál (küszöb) rosszabb eredményt ér el a vizsgált szempont, az összeredmény sem mehet meghatározott érték fölé. Ebben az esetben a végső százalékos érték nem felel meg a kritériumok súlyozott átlagának. Az értékelést segíti az alábbi táblázat:

Hogyan válasszunk konyhai robotgépet

Vásárlás előtt gondoljuk át, hogy milyen élelmiszer feldolgozásához, ételkészítéshez szeretnénk a robotgépet használni. Sült krumplit, levest, készételeket fogunk vele készíteni, esetleg tésztát dagasztani, vagy inkább csak aprításra, pürésítésre használjuk majd. Az alábbi szempontok támpontul szolgálhatnak a számunkra legmegfelelőbb konyhai robotgép kiválasztásában.

keverőkaros konyhai robotgépek erőssége, hogy a tésztakészítés – akár édes, akár sós változatról legyen szó – minden lépését elvégzik helyettünk, úgymint keverés, dagasztás vagy habverés. Némelyik modellhez járnak extra kiegészítők, melyekkel egyéb konyhai műveletek is elvégezhetők, a drágább készülékek pedig már nagyjából bármilyen feladat megoldásában segítenek az otthoni szakácsoknak.

Univerzális robotgép néven szerepelnek a tesztben azok a készülékek, melyek elsősorban az aprítás, vágás, darálás műveleteiben teljesítenek a legjobban, de hasonlóan az előző kategóriához, ezek is alkalmasak más feladatok elvégzésére is, ártól függően többre vagy kevesebbre. Ha szeretnél többet tudni a kisebb-nagyobb, olcsóbb-drágább, egyszerűbb-bonyolultabb konyhai gépek előnyeiről és hátrányairól, olvasd el cikkünket a témában.

Gyakori használat esetén érdemes nagyobb teljesítményű, tartósabb gépet beszerezni. A teszt során az is kiderült, hogy sok készülék nem bírja a rendszeres használatot, könnyen leáll, pihentetni kell a motort. Ez nem feltétlenül árfüggő.

Ha nem szoktunk gyakran sütni-főzni, egyszerre csak kisebb mennyiséget készítünk és inkább csak leves/ital keveréséhez, zöldség aprításhoz van szükségünk gépi segítségre, nem érdemes nagy konyhai robotgépre áldoznunk, főleg,  ha már van otthon egy jól működő aprító/botmixer.

Megfontolandó, hogy milyen tartozékokra, kiegészítőkre lesz szükségünk a kívánt műveletek elvégzéséhez, ugyanis a kiegészítők jelentősen megnövelhetik egy-egy robotgép árát. Vásárlás előtt mindenképp gondoljuk át milyen funkcióra van valóban szükségünk: pl. habverő, dagasztó, szeletelő, reszelő, daráló, turmix, aprító, melegítő.

A konyhai robotgépek teszteredményeinél szűrhetsz a gép funkciója alapján is.

Keverőtál mérete

Egy konyhai robotgép keverőtálja az egyliterestől akár hétliteresig terjedhet. Általánosságban elmondhatjuk, hogy egy négy fős család számára 2,5-3 literes keverőedénnyel rendelkező robotgép már elegendő lehet. Annak, aki nagyobb adagot főz egyszerre, érdemes nagyobb keverőtállal rendelkező modellt választania. Tesztünkben a keverőtál kapacitása alapján is lehet válogatni a termékek között.

Ha kelt tésztát szeretnénk dagasztani szintén nagy tálra van szükségünk, hiszen akár duplájára dagadhat a tészta. Viszont ne felejtsük, el, hogy a nagy méretű tálban nem tudunk 1-2 tojást felverni, mert a tál alját valószínűleg nem érik el a karok.

Helyigény

Nézzük meg, hogy mekkora helyünk van a konyhapulton és a szekrényben, és ennek megfelelő méretű készüléket válasszunk. Azt is figyelembe kell venni, hogy milyen magas a készülék összeszerelve pl. mixelő edénnyel. Nem elhanyagolható a készülékek súlya sem, amely a legkönnyebb 2 kg-tól kezdve akár 13 kg-ig terjedhet.

Annak ellenére, hogy némely gép szép színes és még jól is mutat a konyhapulton, egy közel 10 kg-os gépet nem biztos hogy bárki szívesen emelget ki-be a szekrényből.

Tervezés és kivitelezés

A konyhai robotgépeknél fontos szempont az anyagminőség is. Egy fém, rozsdamentes alkatrészekből álló készüléknek hosszabb lehet az élettartama. Igaz, a műanyag részek könnyebbek, hátrányuk viszont, hogy hamarabb megkarcolódnak, eltörnek, megrepednek vagy elszíneződhetnek. Az üvegből készült edények tartósabbak, de nehezek és könnyen megrepedhetnek, eltörhetnek.

Tisztíthatóság

Ha van mosogatógépünk, érdemes olyan konyhai robotgépet választani, amelynek a lehető legtöbb része mosogatógépben tisztítható. Vásárlás előtt nézzük meg, hogy a gyártók mely tartozékoknál jelölik, hogy mosogatógépben tisztítható.

Sok esetben a gyártók max. 40°C-on történő mosogatást ajánlanak szárító program nélkül. Ettől nem javasolt eltérni, hiszen így elkerülhető az idő előtti meghibásodás.

Zajszint

Ritka használat esetén nem annyira zavaró, ha hangos a készülék, de ha gyakran és nagyobb adagokat főzünk, akkor érdemes erre is odafigyelni. A tesztben erre a szempontra is szűrhetsz, hogy megtaláld a neked megfelelő készüléket.

Találd meg a legjobbat! Találd meg a legjobbat!

74 konyhai robotgép vizsgálati eredménye
74 konyhai robotgép vizsgálati eredménye
Bezárás
Top