Találd meg a számodra legjobb fűnyírót!
A Tudatos Vásárlók Egyesülete 17 márka 46 hazai boltokban és webshopokban megvásárolható fűnyíróját tesztelte nemzetközi fogyasztóvédő szervezetekkel együttműködve, egységes módszertan alapján, laboratóriumban.
Minden kert egyedi. Főleg területük nagyságában és a fű magasságában különböznek egymástól. Van, aki az olcsóbb, kábeles, elektromos fűnyírót részesíti előnyben, mások inkább akkumulátoros vagy benzines modelleket. Igyekeztünk mindenkire gondolni, és mindhárom alaptípust megvizsgáltattuk a szakértőkkel. Megvizsgálták a szépen gondozott és az elhanyagoltabb gyepek nyírásának minőségét, nem feledkeztek meg a gépek működéséről, a zajról, a fogyasztásról, illetve a felszereltségről és a konstrukció értékeléséről.
Mi nemcsak kipróbáltunk néhány fűnyírót, hanem mind a 46 fűnyírót laborban teszteltük. Összesen 31 szempont szerint teszteltünk és 24 technikai paramétert mértünk meg és gyűjtöttünk össze a termékekről, melyek alapján össze tudod hasonlítani őket, illetve számos szűrési lehetőséget találsz a tesztünkben, hogy ki tudd választani a neked legjobbat!
A tesztelt termékek átlagára 24 000 és 334 000 Ft között mozog.
Örök tanulságnak mutatkozik, hogy nem javasolt csak ár alapján választani, mert a legjobban teljesítő modellek között is találunk 50 000 Ft-os átlagáron elérhető terméket. Ugyanez elmondható a lista végéről is, ahol szintén találunk 100 000 Ft feletti fűnyírót. Akármennyit is szánunk tehát vásárlásra, mindenképpen érdemes utánajárnunk, hogy az egyes termékeknek melyek az erősségei és melyek a gyengeségei. Ebben segítenek a terméktesztek.
A Tudatos Vásárlók Terméktesztjei pártatlanok, tudományosak, alaposak és sok pénzbe kerül az elkészítésük.
Ingyenes tesztoldalakat könnyű találni az interneten. Sokszor azonban ezeket az oldalakat a termék mögött álló gyártók, forgalmazók támogatják, és nem kell túl alaposnak vagy tudományosnak lenniük ahhoz, hogy magukat tesztnek nevezzék. Ezért az értékeléseik inkább bújtatott reklámnak tekinthetők.
Egy nemzetközi fogyasztóvédő hálózat tagjaként a mi tesztjeinket európai és amerikai laboratóriumokban szakértők készítik. Ez a hálózat teszi lehetővé, hogy ebben a tesztben 7 millió Ft összértékű, anonim módon vásárolt fűnyírót vizsgáltunk.
A mi tesztjeink mindig függetlenek a gyártóktól és a forgalmazóktól, a saját pénzünkön tesztelünk – ezért kérjük a hozzájárulásodat.
Már csak pár kattintás, és kiderül, melyik a számodra legjobb fűnyíró!
Ebben a cikkben összefoglaljuk neked a teszt eredményeit, a legfontosabb szempontok szerint melyik fűnyírók teljesítettek jól vagy rosszul.
A leggyengébben teljesítő termék eredménye
A legjobban teljesítő termék eredménye
Teszteredmények átlaga
Az összehasonlításhoz jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Ezeket a szempontokat vizsgáltuk a laborban. A tesztkritériumok melletti százalékos érték a kritérium súlyát jelenti az összpontszám kialakításában.
A végső pontszám az alacsony, nedves és magas pázsiton, valamint magasabbra megnőtt fű esetén végzett fűnyírási tesztek eredményein alapul. Az alapteszteken kívül a fűnyíró talajtakarási és nehéz terepen való munkaképességét is tesztelték. Minden teszthez kiválasztottak egy parcellát, amelyet a vizsgált fűnyírók számának megfelelően különböző szakaszokra osztottak, így minden fűnyíró két különböző, véletlenszerű sorrendben kiosztott szakaszt vágott le. A tesztszakértők mindegyike minden tesztelt fűnyíróval nyírt legalább egyszer.
Alacsony pázsit: Egységes, normál fűkeverékkel bevetett, rendszeresen gondozott, vízszintes gyep. A tesztek előtt professzionális fűnyíróval 25 mm magasra nyírják a pázsitot, majd hagyják megnőni a füvet 40-50 mm magasra. A teszt során a fűnyírót 25 mm magasságra állítják, illetve, ha a nyírási magasság nem állítható erre a meghatározott értékre, akkor a lehető legközelebbi érték kerül kiválasztásra. A fűnyírás minőségét közvetlenül a fűnyírás után és három nappal később is értékelik.
Nedves pázsit: A nedves gyep tesztje ugyanúgy történik, mint az alacsony pázsité, csak egy alapos locsolás után, amikor a fű és a föld egyenletesen vizes.
Magas pázsit: Átlagosan 10 cm magas pázsit lenyírásának értékelése. Az alacsony gyephez hasonlóan a minőséget azonnal és három nap múlva is értékelik.
Megnőtt fű: Gondozatlan gyep fűnyírásának értékelése magas fűvel (kb. 30 cm). A teszt során a fűnyírókat 60 mm-es vágási magasságra (vagy ehhez a magassághoz a lehető legközelebb) kell beállítani. Az értékelés a fűnyírást követő második napon történik.
Nehéz terep: Ez az értékelés a fal mellett és a pázsit szélén végzett fűnyírási tesztek eredményeit, valamint lejtős és egyenetlen terepen végzett nyírást tartalmazza.
Mulcsozás: Ha a fűnyírónak van mulcsfunkciója, akkor alacsony gyepen ellenőrzik a teljesítményét a szakértők (lásd fent). Csak azok a modellek kaphatnak kiváló minősítést, amelyek igazán apró darabokra vágják a füvet, és nem képeznek csomókat belőle.
A lenyírt fű begyűjtése: Azt is felmérték a szakértők, hogy a kosarat nem kell-e a szükségesnél gyakrabban üríteni, illetve mennyi levágott növény fér el benne.
Szakértők értékelték a működés gyakorlati szempontjait: a fűnyíró összeszerelését és üzembe helyezését, indítását, fűnyírási magasság beállítását, kezelőszerveket, fűnyírás és mulcsozás vezérlését, a fű összegyűjtésének jellemzőit, az összecsukást és tárolást, illetve a karbantartást. A használati utasításban szereplő utasítások teljességét és érthetőségét is értékelték.
250 m2 nagyságú terület lenyírásához szükséges üzemanyag- vagy villamosenergia-fogyasztás számítása. A benzines fűnyírók esetében a fogyasztást a fűnyírás utáni tank teljes feltöltéséhez szükséges üzemanyag mennyisége határozza meg. Az elektromos és akkus fűnyíróknál a villanyóra gondoskodik az energiafogyasztás meghatározásáról.
Akkus fűnyíróknál tesztelték az üzemidőt vagy az akkumulátor élettartamát töltéssel. A töltési időt is megmérték. Végül a terepen végzett tesztek alapján, teljesen feltöltött akkumulátorral kiszámolták a lenyírt terület várható méretét.
A zajszint egy objektív és egy szubjektív értékelésből áll. A mérés a fűnyíró közvetlen közelében, a szubjektív értékelés 10 méteres távolságban történik.
A szakértők ellenőrzik, hogy a fűnyíró egyetlen alkatrésze sem sérült-e meg a teszt során – például az alváz, a fogantyú vagy a vágási magasság állító rendszer.
Biztonsági értékelés az EN 836:1997 szabvány szerint.
Labortesztjeink során számtalan mérést és vizsgálatot elvégzünk. A vizsgált kritériumok pontszámokat kapnak, 0-tól 5-ig tartó skála alapján értékelünk. Minden esetben igaz, hogy 0 a legrosszabb és 5 a legjobb érték.
A vizsgálati paramétereket rendszerezzük, a legfontosabb jellemzőket pedig súlyozzuk, így képzünk egy százalékos értéket, ami végül a termék tesztben elért eredményét mutatja a maximálisan elérhető 100%-hoz képest.
Bizonyos kiemelt kritériumoknál egyéb korlátozásokat is alkalmazunk, amennyiben az elvártnál (küszöb) rosszabb eredményt ér el a vizsgált szempont, az összeredmény sem mehet meghatározott érték fölé. Ebben az esetben a végső százalékos érték nem felel meg a kritériumok súlyozott átlagának. Az értékelést segíti az alábbi táblázat:
Nem meglepő módon a legfontosabb, hogy vegyük figyelembe a kertünk adottságait:
Ezen alapvető kérdések megválaszolását követően választhatjuk ki a nekünk leginkább megfelelő fűnyíró típust. Fontos szempont lesz még az ár is, de előbb meg kell tudnunk, hogy benzines, elektromos, akkumulátoros vagy robotfűnyíró lesz-e számunkra az igazi. Nézzük meg sorban, melyiknek mik az előnyei és hátrányai!
Folytatásért olvasd tovább a kapcsolódó cikket!