Találd meg a számodra legjobb terméket!
A Tudatos Vásárlók Egyesülete 9 hazai drogériákban, gyógyszertárakban és webáruházakban kapható menstruációs tölcsért tesztelt nemzetközi laboratóriumban és önkéntesekkel.
Egy nő élete során átlagosan mintegy 12 ezer tampont vagy betétet használ el. Környezetvédelmi szempontból kiváló alternatívát jelent erre az intimkehely vagy menstruációs tölcsér, már csak az a kérdés, hogy okozhatnak-e egészségügyi problémát ezek a termékek, és mennyire kényelmes, praktikus a használatuk. Ezeknek a fontos kérdéseknek jártunk utána a terméktesztben.
4 fő tesztelési szempont volt:
A tesztelt termékek átlagára 5 000 és 12 000 Ft között mozog.
Örök tanulságnak mutatkozik, hogy nem javasolt csak ár alapján választani, mert a legjobban teljesítő modellek között is találunk drágább és olcsóbb termékeket is. Ugyanez elmondható a lista végéről is. Akármennyit is szánunk tehát s vásárlásra, mindenképpen érdemes utánajárnunk, hogy az egyes termékeknek melyek az erősségei és melyek a gyengeségei. Ebben segítenek a terméktesztek.
A Tudatos Vásárlók Terméktesztjei pártatlanok, tudományosak, alaposak és sok pénzbe kerül az elkészítésük.
Ingyenes tesztoldalakat könnyű találni az interneten. Sokszor azonban ezeket az oldalakat a termék mögött álló gyártók, forgalmazók támogatják, és nem kell túl alaposnak vagy tudományosnak lenniük ahhoz, hogy magukat tesztnek nevezzék. Ezért az értékeléseik inkább bújtatott reklámnak tekinthetők.
Egy nemzetközi fogyasztóvédő hálózat tagjaként a mi tesztjeinket európai és amerikai laboratóriumokban szakértők készítik. Ez a hálózat teszi lehetővé, hogy ebben a tesztben 75 ezer Ft összértékű, anonim módon vásárolt intimkelyhet vizsgáltunk.
A mi tesztjeink mindig függetlenek a gyártóktól és a forgalmazóktól, a saját pénzünkön tesztelünk – ezért kérjük a hozzájárulásodat.
Már csak pár kattintás, és kiderül, melyik a számodra legjobb intimkehely!
Az összehasonlításhoz jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Ezeket a szempontokat vizsgáltuk a laborban. A tesztkritériumok melletti százalékos érték a kritérium súlyát jelenti az összpontszám kialakításában.
Laboratóriumban vizsgálták a termékek vegyi anyag szennyezettségét, vagyis hogy tartalmaznak-e többek között rákkeltő nitrozamint, klórozott paraffinokat, ftalátokat, PAH-ot (policiklusos aromás szénhidrogéneket), formaldehidet, potenciálisan allergizáló fehérjét. Színes termékeknél azt is pontoztuk, hogy használat során kioldódik-e belőlük a festék.
A pontozás az élelmiszerekkel érintkező anyagokra, valamint a gyerekjátékokra vonatkozó EU-s határértékek alapján történt.
Minden terméket 5 tesztalany használt 3 havi ciklus során. Egy részletes kérdőívet kellett kitölteniük, többek között arról, mennyire érezték kényelmesnek, biztonságosnak az intimkehely viselését, ill. okozott-e fájdalmat.
A tesztelés célja az volt, hogy meggyőződjünk róla, a menstruációs tölcsérek is bírják azt a szintű igénybevételt, amit egy erősebb tampon. A vizsgálat során az intimkelyhet legalább egy órán keresztül 37℃-os vízben tartották, majd 10 kg-os súlynak megfelelő húzóerőt gyakoroltak rá 10 másodpercen keresztül, majd ezt tovább növelték 12 kg-ra. Ez jóval nagyobb terhelést jelent, mint ami a terméket éri a mindennapi használat során.
Az öt tesztalanynak egy részletes kérdőívet kellett kitölteniük arról, hogy mennyire volt egyértelmű számukra a gyártó tájékoztatása a terméken.
Labortesztjeink során számtalan mérést és vizsgálatot elvégzünk. A vizsgált kritériumok pontszámokat kapnak, 0-tól 5-ig tartó skála alapján értékelünk. Minden esetben igaz, hogy 0 a legrosszabb és 5 a legjobb érték.
A vizsgálati paramétereket rendszerezzük, a legfontosabb jellemzőket pedig súlyozzuk, így képzünk egy százalékos értéket, ami végül a termék tesztben elért eredményét mutatja a maximálisan elérhető 100%-hoz képest.
Bizonyos kiemelt kritériumoknál egyéb korlátozásokat is alkalmazunk, amennyiben az elvártnál (küszöb) rosszabb eredményt ér el a vizsgált szempont, az összeredmény sem mehet meghatározott érték fölé. Ebben az esetben a végső százalékos érték nem felel meg a kritériumok súlyozott átlagának. Az értékelést segíti az alábbi táblázat:
A női higiéniai termékekre, így az intimbetétekre és a tamponokra nem kell ráírni, hogy milyen kisebb mennyiségben előforduló vegyi anyagokat tartalmaznak. Pedig a nyálkahártyával közvetlenül érintkező termékek használata a káros anyagok felszívódása miatt fokozott kockázatot jelent.
Az elmúlt években több korábbi külföldi és hazai kutatás mutatott ki egészségre káros szennyezőket betétekből és tamponokból: hormonrendszert károsító parabéneket, triklozánt, ftalátokat és növényvédőszerből visszamaradt glifozátot találtak több vizsgált termékben.
Mivel a szervezetbe sok más forrásból (pl. kozmetikumok, ételek, házi por) is jut ezekből a vegyszerekből, az egyenként határérték alatti mennyiségek összeadódnak. Ezek a vegyületek ráadásul nemcsak a termékeket használó nőkre, de a később születendő gyermekre is veszélyt jelenthetnek.
A fenti helyzet miatt az elmúlt években egyre népszerűbbek lettek a környezetvédelmi és egészségügyi szempontból alternatívát jelentő intimkelyhek (menstruációs tölcsérek) és a mosható betétek.
Ha csökkenteni akarjuk a kockázatainkat, akkor keressük a 100% bio pamutból készült tampont vagy betétet, és kerüljük az illatosított termékeket.
Az intimtölcsérek orvosi szilikonból készülnek, amelynek kémiai kockázata jelenleg nem ismert. A Tudatos Vásárló Tesztekből kiderül, hogy melyik termékben volt kisebb vagy egyáltalán nem találtak vegyi anyag szennyezést.
Alternatív megoldást jelentenek még a mosható betétek, ezek egészségügyi kockázata szintén kisebb, főleg több mosás után. A Tudatos Vásárlók Egyesülete korábbi tesztjéből kiderült, hogy ez nem csak ökofanatikusoknak jelenthet elfogadható egészség- és környezetbarát megoldást, ugyanis önmagában, vagy legalább részben kombinálva az eldobható betéttel vagy tamponnal jelentősen csökkenthető a keletkező hulladék mennyisége és a szervezetet érő vegyi hatás.
Az alternatív termékek megvásárlása nagyobb beruházást jelent egy hagyományos tamponhoz vagy betéthez képest, hiszen áruk 6000 és 12 ezer forint között mozog, ami nagyjából egy évi tampon vagy intimbetét vásárlás ára.
Ha viszont azt is figyelembe vesszük, hogy akár 5-15 évet is kihúzatunk egyetlen intimkehellyel (menstruációs tölcsérrel), de a mosható betét is legalább 3-5 évig kitart, akkor hosszú távon anyagilag mindenképp nyert ügyünk van. A hulladékcsökkentés szempontjából pedig még egyszerűbb a helyzet.
A toxikus sokk szindrómát a hüvelyben és a méhnyakban fellelhető, a tampon anyagában, valamint a menstruációs vérben szaporodó Staphylococcus baktériumok által termelt méreganyagok okozzák, az arra hajlamos személyeknél. A jelenséget gyakran összefüggésbe hozzák a menstruációs időszakkal és a tamponhasználattal, holott ez nem csak a tamponhasználat esetén fordulhat elő.
Habár a menstruációs tölcsérek anyaguk és sima felületük miatt kevésbé alkalmasak a fenti baktériumok megtelepedésére és szaporodására, vagyis kisebb a kockázat, mégsem zárható ki a TSS előfordulása intimkehely használatakor, mint ahogy azt sokan tévesen hiszik.
Az EU-ban a tamponok csomagolásán kötelező feltüntetni a TSS kockázatot, de az intimkehelyre nem vonatkozik ilyen előírás, így a gyártók jóindulatára bízzák a fogyasztók tájékoztatását.