Találd meg a számodra legjobb tévét!
A Tudatos Vásárlók Egyesülete 7 márka 137 hazai boltokban és webshopokban megvásárolható tévéjét tesztelte nemzetközi fogyasztóvédő szervezetekkel együttműködve, egységes módszertan alapján, laboratóriumban.
A tévéket minden tulajdonságra kiterjedő, nagyon alapos tesztelésnek vetettük alá, így az eredményekre támaszkodva elkerülhető a csalódás, hogy a rossz minőségű képpel vagy hanggal szembesülj, amikor bekapcsolod az új készüléked, vagy elakadj a menü bonyolult labirintusában. Az okos funkciók mellett a csatlakozókról és az energiahatékonyságról is értékes információt kínál a teszt.
Mi nemcsak kipróbáltunk néhány tévét, hanem mind a 137 tévékészüléket laborban teszteltük. 6 fő tesztelési szempont volt, melyek mind a hétköznapi használat legfontosabb kérdéseit járják körül:
Összesen 29 szempont szerint teszteltünk és 68 technikai paramétert mértünk meg és gyűjtöttünk össze a termékekről, melyek alapján össze tudod hasonlítani őket, illetve számos szűrési lehetőséget találsz a tesztünkben, hogy ki tudd választani a neked legjobbat!
A tesztelt termékek átlagára 91 000 és 999 900 Ft között mozog.
Örök tanulságnak mutatkozik, hogy nem javasolt csak ár alapján választani, mert a legjobban teljesítő modellek között is találunk 486 000 Ft-os és 999 000 Ft-os átlagáron elérhető készüléket. Ugyanez elmondható a lista végéről is, ahol szintén találunk többszázezer forintos terméket. Akármennyit is szánunk tehát tévére, mindenképpen érdemes utánajárnunk, hogy az egyes termékeknek melyek az erősségei és melyek a gyengeségei. Ebben segítenek a terméktesztek.
A Tudatos Vásárlók Terméktesztjei pártatlanok, tudományosak, alaposak és sok pénzbe kerül az elkészítésük.
Ingyenes tesztoldalakat könnyű találni az interneten. Sokszor azonban ezeket az oldalakat a termék mögött álló gyártók, forgalmazók támogatják, és nem kell túl alaposnak vagy tudományosnak lenniük ahhoz, hogy magukat tesztnek nevezzék. Ezért az értékeléseik inkább bújtatott reklámnak tekinthetők.
Egy nemzetközi fogyasztóvédő hálózat tagjaként a mi tesztjeinket európai és amerikai laboratóriumokban szakértők készítik. Ez a hálózat teszi lehetővé, hogy ebben a tesztben 52 millió Ft összértékű, anonim módon vásárolt tévét vizsgáltunk.
A mi tesztjeink mindig függetlenek a gyártóktól és a forgalmazóktól, a saját pénzünkön tesztelünk – ezért kérjük a hozzájárulásodat.
Már csak pár kattintás, és kiderül, melyik a számodra legjobb tévé!
Ebben a cikkben összefoglaljuk neked a teszt eredményeit, a legfontosabb szempontok szerint melyik tévék teljesítettek jól vagy rosszul.
A leggyengébben teljesítő termék eredménye
A legjobban teljesítő termék eredménye
Teszteredmények átlaga
Az összehasonlításhoz jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Ezeket a szempontokat vizsgáltuk a laborban. A tesztkritériumok melletti százalékos érték a kritérium súlyát jelenti az összpontszám kialakításában.
A kérdés: milyen jól láthatók a részletek a képernyőn, a színek élénkek, reálisak-e és mennyire kiegyensúlyozott a kontraszt különböző felbontások esetében? A vizuális vizsgálatok optimális képbeállítás mellett folytak, ami ebben az esetben a laboratóriumi viszonyokra vonatkozó optimális fényerő és kontraszt, ami a legtermészetesebb színeket eredményezi. A teszteléshez használt szoba világítása mindig ugyanolyan és egy árnyékos nappalihoz hasonlít legjobban. A képminőség szubjektív dolog. Vannak, akik a meleg, élénk színeket szeretik, míg mások a hűvös, kristálytiszta képeket részesítik előnyben. Azért, hogy kiküszöböljük az egyéni vélemények közti különbséget nem egy, hanem inkább öt szakértőt kértünk fel a termékek értékelésére. A tesztlabor tele van Ben Affleck, Jim Carrey és Dwayne „The Rock” Johnson kasszasikereivel, olyan filmekkel, melyeket otthon is szívesen nézünk. Több éves iparági ismereteik felhasználásával szakértőink olyan jeleneteket válogattak össze ezekből a filmekből, melyek a képernyőket képességeik határáig tolják, világos és sötét tónusú jeleneteket, melyekkel jól tesztelhető a kontraszt, a színegyensúly és az élesség, illetve nagyon mozgalmas jeleneteket, melyekkel a képernyő válaszideje vizsgálható. Míg sok gyártó lenyűgöző 4K Ultra HD képekkel reklámozza termékeit, saját kutatásunk azt mutatja, hogy a legtöbb ember még mindig főleg HD TV-t néz. Ezért teszteltük a TV-ket az elérhető felbontások teljes skáláján, vagyis nem csak a 4K HDR képminőség, hanem a HD és még az SD beleszámított a pontozásba. A szakértői testület a kiválasztott jelenetek megtekintése közben a különböző forrásokból származó kép minőségét, a DVB-T / C / S digitális tunerekből származó szabványos és nagyfelbontású képeket külön-külön értékelte. A vizsgálatunk egyszerűen azt tükrözi, hogyan használjuk a TV-t otthon.
Számos mérést is végeztek technikusaink a képminőséggel kapcsolatban. A különböző betekintési szögek kiértékelésénél a kontraszt csökkenését és a színeltérés nagyságát vizsgálták a látószögtől függően, illetve mérték a képernyő tükröződési tulajdonságait erős fényforrások jelenlétében. A háttérvilágítás egyenletességét a fekete-fehér képek fénysűrűségének mérésével és a képernyő legvilágosabb és legsötétebb területei közötti különbség segítségével tudják meghatározni. Ebben a kísérletben mérték meg a maximális fényerőt is.
A kérdés: egyensúlyban vannak-e a mély, közepes és magas hangok és jól érthető-e a beszéd? Ahogy a tévék egyre vékonyabbak és vékonyabbak lesznek, a gyártók küzdenek azzal, hogy olyan hangszórókat készítsenek, amelyek elég kicsik, de még mindig nagyszerűen hangzást képesek biztosítani. Tesztjeink hatalmas különbséget tártak fel a hangminőségben a síkképernyős TV-k között – míg egyesek versenyezhetnek egy hangfallal, mások egyenesen borzasztóan teljesítenek. Három szakértő véleményét kértük ki, akik megfelelő szakmai háttérrel rendelkeznek, hangmérnökként vagy zenészként, hogy megvizsgáljuk a TV-k hangját. A klasszikus zenétől a drámákig, ahol a színészek háttérzaj mellett beszélnek, minden hangzást kipróbáltunk, hogy a végső ítéletet mondhassunk.
A kérdés: mennyire érthető és praktikus a távirányító használata és a menü felépítése? Akár a képbeállításokról van szó, akár a TV műsorról, a TV használata egyszerű és fájdalommentes kellene legyen. Semmi sem frusztrálóbb, mint egy lassan reagáló készülék vagy egy komplikált távirányító, amikor a kedvenc műsorodat szeretnéd megnézni. Ezért ergonómiai szakértőket kértünk fel, hogy vizsgálják meg a készülékek használhatóságát. Különböző forgatókönyveket futtatnak le, amelyek replikálják a felhasználói élményt, az új TV dobozból való kivételétől a mindennapos használatig. Még azt is teszteltük, hogy az egyes TV-k milyen könnyen kezelhetők távirányító nélkül, mivel mindenkivel megesik néhanapján, hogy nem találja meg azt a fránya távirányítót, ami a kanapé párnája alatt lapul.
A kérdés: elérhetők-e a legnépszerűbb streaming alkalmazások, illetve könnyen megtalálhatók és letölthetők-e? Sokak számára a műsorok felvétele és egy kényelmes időpontban való megnézése napi rutinná vált. Ezért elengedhetetlen, hogy az okos TV legalább olyan könnyen kezelje ezeket a feladatokat, mint a hagyományos készülékek. Szakértőink az alapján értékelik az okos funkciók menüjének elrendezését, hogy milyen gyors és egyszerű navigálni benne. Azt is megvizsgáltuk, hogy testreszabhatók-e a kedvenc alkalmazások és szolgáltatások, illetve törölhetők-e azok, amelyeket nem használunk.
A legfontosabb kérdés: szükségtelenül drága-e a készüléket működtetni? Ellenőriztük az összes TV energiafogyasztását, hogy lássuk, szuperhatékonyak-e, vagy nagy valószínűséggel növelni fogják az energiaszámlát. Egy speciális multiméterrel mértük az energiafogyasztást bekapcsolt állapotban és stand-by módban. Ha van ilyen, teszteltük a gyorsindító módot is. Végül megmértük, hogy mennyit fogyaszt a TV, amikor ki van kapcsolva. Mindezek után kiszámítjuk az éves energiafogyasztást kilowattórában, egy olyan forgatókönyv alapján, amelyben a TV napi 4 órát bekapcsolva, a fennmaradó 20 órában pedig készenléti módban van.
A kérdés: van-e a TV-nek elegendő HDMI portja és USB bemenete? Megnéztük, hogy hány csatlakozó áll rendelkezésre, beleértve az audio aljzatokat (például fejhallgató kimenet, egy hangfal vagy házimozi rendszer digitális hangkimenete), valamint a HDMI- és USB-portokat. Értékeltük, hogy ezek praktikusan vannak-e elrendezve és érthetően címkézve, még akkor is, ha a tévé falra van szerelve. Végül megnéztük, hogy milyen digitális TV-tuner van a készülékben.
Labortesztjeink során számtalan mérést és vizsgálatot elvégzünk. A vizsgált kritériumok pontszámokat kapnak, 0-tól 5-ig tartó skála alapján értékelünk. Minden esetben igaz, hogy 0 a legrosszabb és 5 a legjobb érték.
A vizsgálati paramétereket rendszerezzük, a legfontosabb jellemzőket pedig súlyozzuk, így képzünk egy százalékos értéket, ami végül a termék tesztben elért eredményét mutatja a maximálisan elérhető 100%-hoz képest.
Bizonyos kiemelt kritériumoknál egyéb korlátozásokat is alkalmazunk, amennyiben az elvártnál (küszöb) rosszabb eredményt ér el a vizsgált szempont, az összeredmény sem mehet meghatározott érték fölé. Ebben az esetben a végső százalékos érték nem felel meg a kritériumok súlyozott átlagának. Az értékelést segíti az alábbi táblázat:
Jól jönne egy kis segítség a számodra legmegfelelőbb tévé kiválasztásához? Itt jövünk mi a képbe. Amikor ott állunk a boltban egy halom, ugyanúgy kinéző tévé előtt, nem csoda, ha az jut eszünkbe, hogy tulajdonképpen nincs is itt semmi látnivaló, bármelyiket választhatnánk. Hogy kicsit megkönnyítsük a döntést, adunk néhány tippet, hogy mikre érdemes odafigyelni.
Az alábbi feliratokkal találkozhatunk leggyakrabban a mai TV-ken:
HD Ready – vagyis legfeljebb 1280×720 felbontás – 1 millió képpont
Full HD – vagyis legfeljebb 1920×1080 felbontás – 2 millió képpont
Ultra HD (UHD)/4K – vagyis legfeljebb 3840×2160 felbontás – 8 millió képpont
8K – vagyis legfeljebb 7680×4320 felbontás – 33 millió képpont
Ma már az alap HD-ready minőség leginkább csak konyhai, kicsi hálószobai tévének elegendő. Nappaliba már legalább full-HD-s készüléket érdemes vásárolnunk vagy ha hosszú távon gondolkodunk érdemes lehet egy Ultra HD/4K készülékbe is beruházni. A TV műsorok, filmek és videójátékok is várhatóan egyre inkább ilyen minőségben készülnek majd így, ha szeretnénk biztosak lenni benne, hogy lépést tartunk a legújabb technológiákkal és fontos, hogy a legjobb minőségben élvezzük az adást, egy ilyen készülékkel egy ideig biztosan naprakészek leszünk. A 8K TV-k extra felbontása már csak a legnagyobb méretű TV-k esetében értelmezhető, s ezek nem meglepő módon a legdrágább kategóriát képviselik.
TV-k esetében nem a kijelzők szélességét szokás mérni, hanem az átlójukat, tehát, ha a TV méreténél 100 cm-t látunk, akkor ne arra számítsunk, hogy ilyen széles, mert meglepődhetünk, mikor hazaérünk és felszereljük a falra. Éppen ezért fontos, hogy vásárlás előtt mérjük le a kiszemelt TV valós méretét, mert ráadásul még olyan plusz elemek is növelhetik a szükséges térigényét, mint a képernyő kerete, vagy az állvány. Hogy pontosan mekkora fér el a lakásunkban ideálisan, az attól is függ, hogy milyen felbontású TV elé szeretnénk leülni.
Általánosságban elmondható, hogy minél jobb a felbontás, annál közelebbről lehet élvezni a műsort. Tehát Ultra HD/4K TV-k esetében tervezhetjük a legközelebbre a kanapét, míg Full HD vagy HD Ready TV-k esetén jobb, ha kicsit távolabb toljuk a legjobb élmény elérése érdekében. A megfelelő távolság eléréséhez szorozzuk meg a képernyő méretét 1,2-vel Ultra HD/4K TV-k esetén, Full HD esetén legalább 2-vel, HD Ready esetén pedig akár 3-mal is.
Egy 55” (139cm) képátmérőjű tévékészüléknél ez azt jelenti, hogy 66” vagyis 1,7 méter távolságban kell, hogy üljünk, ha Ultra HD/4K TV-nk van és 2,8 m-re, ha Full HD, vagy 4,2m-re, ha HD Ready készülékünk van. Persze, ez nem kőbe vésett szabály, de egy jó viszonyítási alap, amit érdemes szem előtt tartani, hogy a lehető legtöbbet hozzuk ki a TV-zés élményéből.
Az LCD/LED TV-k esetében LED fényforrás fényét vezetik át színszűrőkön folyadékkristályok segítségével. A világos lakásba egyértelműen az LCD való, s még mindig ez az egyik legelterjedtebb technológia valószínű amiatt, hogy árban sokkal kedvezőbb az OLED technológiához képest. Azonban ezek jellemzően nem érhetőek el extrém nagy méretben.
Az OLED (organikus fénykibocsátó dióda) készülékek háttérvilágítását szerves fénykibocsátó diódákkal oldották meg, amelyek elektromos áram hatására világítanak. Ez a technológia szebb színeket és magasabb kontrasztot eredményez, és emellett lehetetlenül vékony és rugalmas képernyő megalkotására is alkalmas. Az ilyen technológiát alkalmazó készülékek ezért sokszor modernebbek, tetszetősebbek. De a ma elérhető OLED készülékek még a drágább kategóriában érhetőek csak el. Viszont ha nagy méretű TV-t szeretnénk abban biztosak lehetünk, hogy a képminőség jobb lesz abban az esetben, ha OLED technológiát választunk.
A Samsung az OLED helyett az LCD-alapú megoldások fejlesztésére helyezte a hangsúlyt, amely folyamat eredménye a QLED-panelek megjelenése lett. A nevében található Q betű a Quantum Dot-technológiára utal, amely egy plusz nanokristályréteget jelent a panelen, e részecskék mérete pedig meghatározza, hogy milyen hullámhosszú fényt engednek át. Az eredmény: megdöbbentően széles színspektrum (1 milliárd színárnyalat), és szinte tökéletes fehér fény, amely az idő múlásával sem fakul el.
Képernyő típus
Ívelt vagy lapos? – Ma már LED és OLED TV-ket is vásárolhatunk ívelt képernyővel, ami lehetővé teszi az IMAX mozi élményt otthon is. Azonban ez csak akkor valósul meg, ha tökéletes szögben ülünk a képernyőhöz képest, ezért nagyobb családoknak, ahol többen, több különböző szögből nézik a TV-t nem igazán ajánlott, nálunk a lapos képernyő lehet a nyerő. Ráadásul az ívelt TV-ket nem tudjuk a falhoz passzítani, úgyhogy alaposan érdemes végiggondolni, hogy vajon van-e számára megfelelő hely a lakásban.
Az ilyen készülékek internet-kapcsolattal rendelkeznek, operációs rendszerrel futnak és saját alkalmazásokkal, szolgáltatásokkal rendelkeznek. Pl.: Netflix, Facebook, YouTube stb.
Hangszórók csatlakoztatása
Ha hangszórókat vagy házi mozi rendszert tervezünk csatlakoztatni a TV-hez azt is érdemes vásárlás előtt ellenőriznünk, hogy ezt milyen módon tudjuk majd megoldani Legegyszerűbb talán a HDMI megoldás, de az optikai kábelek is működőképes alternatívák lehetnek.
USB csatlakozó
Egy USB csatlakozót sok mindenre használhatunk a TV-nken. Fényképeket, videókat, kamerát csatlakoztathatunk segítségével a készülékhez. Egyes TV-khez egy, míg másokhoz több USB-t is tudunk csatlakoztatni egy időben. Ha ez fontos szempont érdemes még vásárlás előtt ellenőrizni, hogy vajon hány ilyen bemenetet találunk a TV-n.
Wi-fi kapcsolat
A legjobb, ha beépített Wi-fi-vel rendelkezik az okos TV-nk, így nem lesz szükségünk plusz eszközökre ahhoz, hogy csatlakoztatni tudjuk az internethez.