Hogy ne maradjunk le kedvenc TV műsorunk egyetlen részletéről sem, jó, ha a tévénk képernyője sosem koszos, poros, ujjlenyomatos vagy karcos. De a megfelelő tisztítás nemcsak ezért fontos, hanem azért is, mert akár a termékre vonatkozó jótállást is elveszíthetjük, ha a készüléket nem megfelelőképpen tartjuk karban.
Függetlenül attól, hogy milyen típusú tévénk van, egy mikroszálas törlőkendőre mindenképpen szükségünk lesz.
Arra a típusra, melyeket szemüveglencsék, telefonok és fényképezőgép vagy kamera lencsék tisztántartására terveztek. Ebből jó, ha minél nagyobbra teszünk szert, mert a manapság kapható méretes tévéket könnyebb lesz vele áttörölni, mint egy kis díszzsebkendő méretű darabbal.
Hogyan tisztítsuk a plazma, LED, LCD és OLED TV-t?
Ezek a készülékek nem viselik jól a hagyományos vizes törlőkendős tisztítást. Ezért ha szeretnénk, hogy a síkképernyőnk sokáig olyan maradjon, mint újkorában, ez a teendő:
- Szerezzünk be egy mikroszálas törlőkendőt, vagy egy elektrosztatikus porolót, és elektromos készülékek tisztítására alkalmas nedves törlőkendőt.
- Poroljuk le a TV-t a mikroszálas törlőkendővel, vagy az elektrosztatikus porolóval. A makacs szennyeződéseket a kifejezetten képernyők tisztítására való nedves törlőkendővel távolítsuk el. De ne nyomjuk erősen a képernyőre, mert ezek nagyon érzékeny felületek. A mikroszálas törlőkendővel, vagy a porolóval mindenképpen poroljuk le TV hátsó részét is, hogy kitisztítsuk a szellőzőnyílásokat.
- Plazma TV-k: mivel ezeknek üveg felületük van, ami tükröződés gátló réteggel van bevonva, hagyományos tisztítószerekkel semmiképp se próbálkozzunk, mert azok roncsolhatják ezt a bevonatot.
Hogyan tisztítsuk a régebbi típusú, hagyományos képcsöves TV-t?
A hagyományos képcsöves tévék tisztítása éppen olyan egyszerű, mint az otthoni tükrök tisztántartása. De, hogy biztosan ne okozzunk benne kárt, olvass tovább egy biztonságos megoldásért:
- Itt is szükségünk lesz egy mikroszálas törlőkendőre és mellé még egy ablaktisztító szerre.
- Töröljük át a képernyőt vizes, vagy ablaktisztítószeres törlőkendővel. A makacs szennyeződéseknél rásegíthetünk kicsit az ujjunk hegyével, vagy a körmünkkel (csak a törlőkendőn keresztül), majd töröljük szárazra a felületet.
- Fontos: Soha! Még egyszer mondjuk, soha ne szórjuk az ablaktisztító szert közvetlenül a TV képernyőjére. Ha így teszünk, a szer bejuthat a TV belső szerkezetébe és károsíthatja azt.
Hogyan előzzük meg a csíkos eredményt?
Néhány tipp:
- Figyeljünk rá oda, hogy mindig tiszta mikroszálas törlőkendőt használjunk.
- Kerüljük a valamilyen anyaggal már előkezelt törlőkendők használatát. Némelyeknek olajos bevonata van, ami tökéletes például fa felületek portalanítására, azonban remekül hozzásegít a csíkos eredmény eléréséhez képernyők vagy üveg felületek esetén.
- Sűrűn forgassuk a törlőkendőt egy-egy újabb még tiszta felülete felé, miközben dolgozunk vele.
- Először vagy csak vízszintesen, vagy csak függőlegesen töröljük át a képernyőt. Ezt követően a másik irányba még egyszer.
- Kikapcsolt állapotában tisztítsuk a készüléket. Fekete felületen ugyanis könnyebben észrevesszük, ha mégiscsak maradt rajta egy-két csík, amit kezelésbe kell még vennünk.
Hangszórók tisztítása
Bizony a hang minőségének nem tesz jót, ha poros a hangszórónk. Takarítsuk hát őket is rendszeresen.
- Amire szükségünk lesz hozzá: egy porszívó és egy ruhatisztító henger.
- Amennyiben a hangszóró textil része eltávolítható (mielőtt elkezdenéd eltávolítani, olvass utána a hangszóró kezelési könyvében) vegyük le, és mindkét oldalról porszívózzuk ki a porszívó kárpittisztító fejével. Ha nem eltávolítható, végezzük ezt el csak a külső oldalról vagy porszívóval, vagy a ruhatisztító kefével.
Távirányító tisztítása
Ugyan egy koszos, ragacsos távirányító semmilyen módon nem befolyásolja a mozizás élményét, de talán mégis érdemes figyelmet szentelnünk ennek tisztítására is, hogy minél tovább működőképes maradjon. Arról nem is beszélve, hogy ez az egyik legjobb táptalaja a baktériumoknak és vírusoknak, hiszen ez az egyik leggyakrabban fogdosott tárgy az otthonunkban.
- Szerezzünk fertőtlenítő kendőket.
- Tisztítás előtt, vegyük ki az elemeket a távirányítóból. Majd alaposan tisztítsuk át mindkét oldalát a fertőtlenítő kendővel. Különös figyelmet szentelve, a gombok közötti kis zugoknak, réseknek. Várjuk meg, hogy alaposan megszáradjon, és csak ezután tegyük vissza az elemeket a helyükre.
A nehezen megközelíthető rések tisztításához egy fogpiszkálót is használhatunk, hogy kiszedjük a beragadt maradványokat.
A TV karbantartása
- Heti rendszerességgel tisztítsuk a készüléket, így megelőzhetjük a makacsabb, nehezen eltávolítható szennyeződések kialakulását is. Érdemes a TV közelében tartani a mikroszálas törlőkendőt, úgy talán valószínűbb, hogy amikor meglátunk egy kis port, gyorsan le is töröljük, mint ha el kellene ballagnunk érte a lakás tisztító eszközöket tároló zugába.
- Soha ne permetezzünk semmit közvetlenül a képernyőre. Még a hagyományos képcsöves TV-k esetében se.
- Ami a legfontosabb, mindig kövessük a gyártó javaslatait, különösen jótállási időn belül.
- Az ammónia, alkohol vagy aceton tartalmú tisztítószereket messziről kerüljük el, mert ezek károsíthatják a képernyőt.
Ha éppen új tévé beszerzése előtt állsz, tájékozódj aktuális terméktesztünkből a különböző termékek előnyeiről és hátrányairól.
Forrás: www.consumerreports.org, www.goodhousekeeping.com
A Green&Safe LIFE-styles projektet az Európai Unió LIFE alapja támogatja, az Agrárminisztérium társfinanszírozza. Azonosító: ENV GIE HU000622 Green&Safe LIFE-styles.