Találd meg a számodra legjobb légkondit!
A Tudatos Vásárlók Egyesülete 11 márka 48 hazai boltokban és webshopokban megvásárolható hűtő-fűtő, inverteres, oldalfali split klímaberendezését tesztelte nemzetközi fogyasztóvédő szervezetekkel együttműködve, egységes módszertan alapján, laboratóriumban.
Mi nemcsak kipróbáltunk néhány klímaberendezést, hanem mind a 48 klímát laborban teszteltük.
9 fő tesztelési szempont volt, melyek a mindennapos használat során fontos tényezőként merülnek fel:
Összesen 20 szempont szerint teszteltünk és 42 technikai paramétert mértünk meg és gyűjtöttünk össze a termékekről, melyek alapján össze tudod hasonlítani őket, illetve számos szűrési lehetőséget találsz a tesztünkben, hogy ki tudd választani a neked legjobbat!
A tesztelt termékek átlagára 140 000 és 700 000 Ft között mozog.
Örök tanulságnak mutatkozik, hogy nem javasolt csak ár alapján választani, mert a legjobban teljesítő modellek között is találunk 400 000 Ft-os és 600 000 Ft-os átlagáron elérhető készüléket. Ugyanez elmondható a lista végéről is, ahol szintén találunk többszázezer forintos terméket. Akármennyit is szánunk tehát légkondi vásárlására, mindenképpen érdemes utánajárnunk, hogy az egyes termékeknek melyek az erősségei és melyek a gyengeségei. Ebben segítenek a terméktesztek.
A Tudatos Vásárlók Terméktesztjei pártatlanok, tudományosak, alaposak és sok pénzbe kerül az elkészítésük.
Ingyenes tesztoldalakat könnyű találni az interneten. Sokszor azonban ezeket az oldalakat a termék mögött álló gyártók, forgalmazók támogatják, és nem kell túl alaposnak vagy tudományosnak lenniük ahhoz, hogy magukat tesztnek nevezzék. Ezért az értékeléseik inkább bújtatott reklámnak tekinthetők.
Egy nemzetközi fogyasztóvédő hálózat tagjaként a mi tesztjeinket európai és amerikai laboratóriumokban szakértők készítik. Ez a hálózat teszi lehetővé, hogy ebben a tesztben 19 millió Ft összértékű, anonim módon vásárolt légkondit vizsgáltunk.
A mi tesztjeink mindig függetlenek a gyártóktól és a forgalmazóktól, a saját pénzünkön tesztelünk – ezért kérjük a hozzájárulásodat.
Már csak pár kattintás, és kiderül, melyik a számodra legjobb hűtő-fűtő inverteres split klíma!
Ebben a cikkben összefoglaljuk neked a teszt eredményeit, a legfontosabb szempontok szerint melyik klímaberendezések teljesítettek jól vagy rosszul.
A leggyengébben teljesítő termék eredménye
A legjobban teljesítő termék eredménye
Teszteredmények átlaga
Az összehasonlításhoz jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Ezeket a szempontokat vizsgáltuk a laborban. A tesztkritériumok melletti százalékos érték a kritérium súlyát jelenti az összpontszám kialakításában.
A hűtési hatékonyság (EER – energiahatékonysági együttható) vizsgálatát az EN14825 szabvány alapján végezték a szakértők. A készülékek hűtési hatékonyságát vizsgálták 35°C, 30°C, 25°C és 20°C-os ellenőrzött külső hőmérséklet mellett.
A fűtési hatásfokot (COP – fűtési tényező) 2, 7 és 12 °C külső hőmérsékleten határozták meg a szakértők. Azt is megvizsgálták, hogy a gyártó által megadott hűtési és fűtési teljesítmény mennyire felel meg a laboratóriumban mért értékeknek.
Hét különböző távolságra és magasságban lévő mérési pont segítségével a szakértők megvizsgálták a levegő áramlási sebességének egyenletességét, hűtési funkció esetében, illetve a hőmérséklet-eloszlást hűtési és fűtési funkcióra is.
Azt is vizsgálták, hogy a készülékek milyen hamar képesek a szobában komfortállapotot létrehozni. Ezt a tesztet 35°C és 24°C kiindulási hőmérséklet mellett végezték el. Az volt a cél, hogy a helyiségben elérjék a 25°C és a 17°C hőmérséklet, és megtartsák azt 2 órán keresztül. Azt is megvizsgálták, hogy mennyi idő alatt hűti vissza a légkondi a szoba levegőjét 20°C-ra. A készülékeket maximum ventilálással és „swing” módban, illetve ha volt rá lehetőség, akkor „powerful” módban is tesztelték. A főprogram és az eco program hosszúsága fontos szempont lehet a legjobb mosogatógép kiválasztásánál, ezért ezt a tulajdonságot is bevettük az értékelésbe.
A távirányító használatának értékelése (a kezelőszervek és a kijelző kialakítása, beállítások egyszerűsége, elemcsere stb.), a beltéri egység beállítása, valamint a belső egység karbantartása és a szűrők tisztítása.
Hasznos funkciók meglétének értékelése, mint például fogyasztáscsökkentési funkciók, csak a szellőztetési mód használatának lehetősége, az aktuális szobahőmérséklet maximumának kijelzése, okostelefonos távvezérlési alkalmazások, javasolt távolságok a kültéri és beltéri egység között, stb. értékelése.
Ezt a tesztet az EN 60704-2-7 szabvány alapján végezték a szakértők. A beltéri és kültéri egységeket külön-külön, hűtési módban tesztelték, a mikrofont a készülékektől 1 méterre, 1,5 méteres magasságban helyezték el. A tesztet maximális ventilálás mellett végezték el, a legalacsonyabb és legmagasabb fokozatban is.
A szakértők értékelték a mellékelt használati utasítás teljeskörűségét, érthetőségét, az ábrákat és grafikákat.
Készenléti fogyasztásmérés az EN 62301 szabvány szerint. (Az éves fogyasztásra megadott értékek az energiacímkékből származnak, és normál éghajlatra vonatkoznak.)
A készülékek párátlanítási hatékonyságát szakértők az EN810:1997-06 szabvány alapján végezték. 27°C-os külső és belső hőmérséklet és 58,5%relatív páratartalom volt a kiindulási állapot – ami egy átlagos lakás páratartalmának felel meg. Innen hűtötték a levegőt a megengedett legalacsonyabb hőmérsékletre, és vizsgálták, hogy milyen hatékonyan csökkenti a készülék a levegő páratartalmát.
Labortesztjeink során számtalan mérést és vizsgálatot elvégzünk. A vizsgált kritériumok pontszámokat kapnak, 0-tól 5-ig tartó skála alapján értékelünk. Minden esetben igaz, hogy 0 a legrosszabb és 5 a legjobb érték.
A vizsgálati paramétereket rendszerezzük, a legfontosabb jellemzőket pedig súlyozzuk, így képzünk egy százalékos értéket, ami végül a termék tesztben elért eredményét mutatja a maximálisan elérhető 100%-hoz képest.
Bizonyos kiemelt kritériumoknál egyéb korlátozásokat is alkalmazunk, amennyiben az elvártnál (küszöb) rosszabb eredményt ér el a vizsgált szempont, az összeredmény sem mehet meghatározott érték fölé. Ebben az esetben a végső százalékos érték nem felel meg a kritériumok súlyozott átlagának. Az értékelést segíti az alábbi táblázat:
Van, aki egyenesen imádja a forróságot. Van, aki viszont csak az árnyékot és a hűs helyeket keresgéli a nyári napokon. Ez utóbbiak táborát erősítőkhöz szólunk most inkább. Hogyan tehetjük a mindennapokat elviselhetőbbé, melyik otthoni hűtési megoldás lehet a legjobb a számunkra? Sorra vettük a különböző hűtő vagy legalábbis frissítő eszközök előnyeit és hátrányait, hogy segítsük a döntést.
Választás előtt érdemes végiggondolnunk, hogy melyik megoldás elegendő számunkra a szükséges komfortérzet megteremtéséhez, illetve, ezen túl azzal is számoljunk, hogy mennyit tudunk erre költeni és milyen feladatokkal, költségekkel jár a különböző készülékek fenntartása hosszútávon.
Amit pedig bármilyen készülék vásárlása előtt még megtehetünk, hogy bevetünk néhány házi praktikát annak érdekében, hogy hűsen tartsuk az otthonunkat. Ki tudja, lehet, kiderül, hogy ezek is segítenek annyit, hogy elviselhetőbbé váljanak a mindennapok a nyári kánikulában a négy fal között.
Érdemes tehát rendszeresen szellőztetnünk a hajnali vagy a késő esti, akár éjszakai órákban. A leghatékonyabb, ha kereszthuzatot csinálunk, vagyis szélesre nyitunk minél több, egymással szemben lévő ablakot és ajtót, hogy a huzat átsöpörhessen közöttük.
A másik fontos tényező az árnyékolás. Korán reggel, amikor a napnak még nincs igazán ereje, érdemes behúzni a sötétítő függönyt, leereszteni a redőnyt vagy ha spaletták vannak az ablakon, azokat is érdemes becsukni, majd egészen addig úgy tartani, amíg direkt fény éri az ablakot. Ez segít kint tartani a nap legforróbb sugarait, így mire hazaérünk a munkából, a lakás még mindig kellemes hőmérsékletű lesz.
A sütőt, tűzhelyet lehetőleg csak este használjuk. A többi elektromos berendezést – tévé, számítógép – pedig kapcsoljuk ki, ha nem szükséges napközben, mert nagyon fel tudják melegítik a levegőt.
A párologtatás hőt von el a környezettől. Egyszerű módszer, ha a frissen mosott ruhát bent teregetjük ki. Természetesen ez a könnyen penészedő lakások esetében nem opció, viszont mindenhol máshol hasznos lehet.
A ventilátor keringeti a levegőt vagy közvetlen légáramlást hoz létre. Ma már nagyon sokféle típusa kapható az üzletekben. A hagyományos álló ventilátortól a mennyezeti, oszlop vagy fali ventilátorig választhatunk akármit.
Ez az eszköz frissítő hatást kelt ugyan, de nem hűti le a szoba hőmérsékletét. A levegő keringetése által, a szellő vagy erősebb készülékek esetén egyenesen a szél erejével kelt jobb hőérzetet.
Előnyei:
Hátránya:
Természetesen ez lehet, hogy egyenesen előny azok számára, akik nem kedvelik például a légkondicionálókat, de vágynak valamiféle frissítő élményre.
A léghűtők jellemzően nagyobb, földön álló egységek. Kinézetre hasonlítanak a mobil klímákhoz, de velük ellentétben nem vezetik ki a forró levegőt. A léghűtő tulajdonképpen egy fejlettebb ventilátor, ami kapott egy plusz hűtési mechanizmust. Ugyanúgy megmozgatja a levegőt, de eközben egy vízzel átitatott filteren fújja keresztül azt. A nedves közeg lehűti a levegőt, a légmozgás pedig elviselhetőbbé teszi a meleget. Általában arra is van lehetőség, hogy a víztartályba jégakkukat helyezzünk el, így még inkább növelve a hatékonyságot.
Előnyei:
Hátrányai:
Ezek a készülékek már sokkal közelebb állnak a hagyományos légkondicionálókhoz. Ugyanazon az elven működnek, ráadásul a hatékonyságuk is megközelíti azokét. A legtöbb változat ugyanúgy kondenzátorral és hűtőközeggel rendelkezik, mint a split klímák. Annyiban különböznek tőlük, hogy itt minden egyetlen egységben található meg.
A hűtőközeg hőt von el a levegőből, a hidegebb levegőt pedig visszafújja a szobába. Eközben viszont meleg is keletkezik, amit valamilyen módon ki kell engedni a szabadba, hogy hatékonyan működhessen a készülék. Erre egy flexibilis cső szolgál, amit nagyjából úgy kell elképzelni, mint egy porszívó csövét, csak vastagabb. Ezt a csövet kell kivezetni a szabadba. Hogy milyen módon, az leginkább a lakás adottságaitól és az igényeinktől függ. Fúrhatunk egy lyukat a falon, de akár egy praktikus kiegészítővel a résnyire nyitott ablakon is kivezethetjük.
Előnyei:
Hátrányai:
A hőszivattyús inverteres split klímák esetében a levegő-levegő elven működő verzióról beszélünk, mely esetében a szivattyú a fűtéshez, illetve a hűtéshez szükséges energiatöbbletet a külső levegőből nyeri, majd a lakásban a légtéren keresztül adja le.
Előnyei:
Hátrányai:
Légkondicionáló berendezések esetében érdemes még figyelni a COP (teljesítmény együttható) és az EER (energia hatékonysági arány) értékekre, melyek a légkondicionáló berendezések fűtési és hűtési hatékonyságát írják le. Ha a készülék 5kW hőt termel 1kW elektromos energiából, annak COP értéke 5,0. Ha pedig 5kW hűtőteljesítményt termel 1kW elektromos energiából, akkor EER értéke 5,0. Minél nagyobb ez az érték, annál hatékonyabban működik a készülék.