Találd meg a számodra legjobb matracot!
A Tudatos Vásárlók Egyesülete 6 márka 29 hazai boltokban és webshopokban megvásárolható matracát tesztelte nemzetközi fogyasztóvédő szervezetekkel együttműködve, egységes módszertan alapján, laboratóriumban.
Független szakértők a hab-, latex és rugós matracoknál többek között a kényelmi szempontokat, mint az alátámasztás, szellőzőképesség, pontrugalmasság, magasságmegőrzés, stabilitás, valamint a tartósságot vizsgálták.
A tesztelt termékek átlagára 24 000 és 600 000 Ft között mozog.
Örök tanulságnak mutatkozik, hogy nem javasolt csak ár alapján választani, mert a legjobban teljesítő modellek között is találunk 100 000 Ft átlagáron alul elérhető terméket. Ugyanez elmondható a lista végéről is, ahol szintén találunk többszázezer forintos terméket. Akármennyit is szánunk tehát matrac vásárlására, mindenképpen érdemes utánajárnunk, hogy az egyes termékeknek melyek az erősségei és melyek a gyengeségei. Ebben segítenek a terméktesztek.
A Tudatos Vásárlók Terméktesztjei pártatlanok, tudományosak, alaposak és sok pénzbe kerül az elkészítésük.
Ingyenes tesztoldalakat könnyű találni az interneten. Sokszor azonban ezeket az oldalakat a termék mögött álló gyártók, forgalmazók támogatják, és nem kell túl alaposnak vagy tudományosnak lenniük ahhoz, hogy magukat tesztnek nevezzék. Ezért az értékeléseik inkább bújtatott reklámnak tekinthetők.
Egy nemzetközi fogyasztóvédő hálózat tagjaként a mi tesztjeinket európai és amerikai laboratóriumokban szakértők készítik. Ez a hálózat teszi lehetővé, hogy ebben a tesztben 6 millió Ft összértékű, anonim módon vásárolt matracot vizsgáltunk.
A mi tesztjeink mindig függetlenek a gyártóktól és a forgalmazóktól, a saját pénzünkön tesztelünk – ezért kérjük a hozzájárulásodat.
Már csak pár kattintás, és kiderül, melyik a számodra legjobb matrac!
Ebben a cikkben összefoglaljuk neked a teszt eredményeit, a legfontosabb szempontok szerint melyik matracok teljesítettek jól vagy rosszul.
A leggyengébben teljesítő termék eredménye
A legjobban teljesítő termék eredménye
Teszteredmények átlaga
Az összehasonlításhoz jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Ezeket a szempontokat vizsgáltuk a laborban. A tesztkritériumok melletti százalékos érték a kritérium súlyát jelenti az összpontszám kialakításában.
A kényelmet az alábbi szempontok alapján értékeltük:
Az alátámasztás tesztelése során a szakértők 36 ponton vizsgálták, hogy háton és oldalfekvés során mennyire süllyed bele a tesztszemélyek teste a matracba. A tesztet egy női és egy férfi tesztalannyal is elvégezték. A tesztszemélyek gerincén megjelöltek 5 pontot, amelyek szögének és távolságának mérésével vizsgálták, hogy a gerinc deformálódik-e vagy sem.
A matracok szellőzőképességét műszaki méréssel és tesztszemélyek bevonásával is vizsgálták. A tesztszemélyeknek 2 órán át kellett a matracon feküdniük 23 fokos környezetben 50%-os relatív páratartalom mellett, és szenzorok segítségével vizsgálták a derekuk és a matrac közötti levegő relatív páratartalmát.
A matracok pontrugalmasságát az DIN EN 53579–es szabvány alapján vizsgálták. A nagy pontrugalmasság azt jelzi, hogy a matrac csak ott süllyed be, ahol ránehezednek, vagyis a matrac többi része egyensúlyban marad.
A stabilitás főleg a kétszemélyes matracok esetében lehet fontos, ugyanis azt mutatja meg, hogy az egyik oldalon fekvő személy forgolódása mennyire hozza mozgásba az egész matracot.
A matracok tartósságát az EN 1957 szabvány szerint tesztelték, úgy, hogy egy henger alakú nagy görgőt 30.000-szer görgettek át a matracokon, amely mintegy 8-10 éves használatnak felelt meg. A teszt lefuttatása után vizsgálták, hogy keletkezett-e a matracokon törés, szakadás, csökkent-e a vastagságuk, puhábbak lettek-e, valamint a tesztszemélyek segítségével újra megvizsgálták, hogy változott-e az alátámasztó képességük.
A tesztjeink megmutatták, hogy nem kell kemény matracot vásárolni ahhoz, hogy kiváló és tartós alátámasztást kapjunk. A keménységi skála sokféle lehet, különböző országok különböző jelöléseket, kategóriákat használnak. A gyártók szubjektív módon adják meg matracaik keménységi jellemzőit, ezt az információt feltüntettük az összefoglaló táblázatban. Önkénteseink és szakértőink is véleményezték a termékek keménységét, ennek eredménye pedig Szubjektív keménységi besorolás néven az egyes termékek információs táblázatában olvasható.
Labortesztjeink során számtalan mérést és vizsgálatot elvégzünk. A vizsgált kritériumok pontszámokat kapnak, 0-tól 5-ig tartó skála alapján értékelünk. Minden esetben igaz, hogy 0 a legrosszabb és 5 a legjobb érték.
A vizsgálati paramétereket rendszerezzük, a legfontosabb jellemzőket pedig súlyozzuk, így képzünk egy százalékos értéket, ami végül a termék tesztben elért eredményét mutatja a maximálisan elérhető 100%-hoz képest.
Bizonyos kiemelt kritériumoknál egyéb korlátozásokat is alkalmazunk, amennyiben az elvártnál (küszöb) rosszabb eredményt ér el a vizsgált szempont, az összeredmény sem mehet meghatározott érték fölé. Ebben az esetben a végső százalékos érték nem felel meg a kritériumok súlyozott átlagának. Az értékelést segíti az alábbi táblázat:
Milyen a jó matrac? Puha vagy éppen, hogy kemény, latex, hab vagy zsákrugós? Mivel a legolcsóbb termék is pár tízezer forintnál kezdődik és a határ a csillagos ég, matracvásárlás előtt sem úszhatjuk meg, hogy alaposan informálódjunk és a gyakorlatban is teszteljük a kiszemelt darabot. Összeszedtünk néhány szempontot, hogy mire érdemes figyelni.
Habár matrac vásárlás előtt is fontos a tájékozódás, ennél a terméknél mégis a legfőbb szabály, hogy a gyakorlati tapasztalat legyen a döntő. Lehetőleg ne webáruházban, hanem boltban vásároljunk, hogy ki tudjunk próbálni több típust, és könnyebben megtaláljuk a tökéletes pihenést biztosító darabot.
Próba: Feküdjünk a matracra, forgolódjunk rajta, üljünk fel, és ha minden helyzetben kényelmesnek érezzük, akkor megtaláltuk az igazit.
Keménység: Fontos, hogy a számunkra legmegfelelőbb keménységű matracot válasszuk. A keményebbek általában a nagyobb testsúlyú emberek számára praktikusabbak, de ez nem aranyszabály. Az ideális matrac jól alátámasztja a testet alvás közben, vagyis nem süppedünk bele, de nem is túl kemény, nem nyom a vállnál, deréknál.
Zónák: Sok terméknél a gyártó megadja az ún. zónák számát. Ahhoz a test különböző pontjain megfelelő alátámasztást biztosítson a matrac (pl. vállnál jobban besüllyedhet, deréknál erősebb alátámasztás kell) sok terméket ún. zónákra osztanak. A zónák száma, jelzi, hogy a matrac fejtől lábig hány különböző keménységű sávra van osztva.
Nyári-téli oldal: Matracoknál gyakran találkozunk ezzel a jelöléssel, ami azt mutatja, hogy a matrac két oldala nem ugyanazzal az anyaggal van bevonva. Míg a téli oldal melegebb anyaggal borított, a nyári oldalon, jobban szellőző, vékonyabb huzatot találunk.
Fogantyú: Nagyobb méretű, ezért nehezebben mozgatható matracok esetén nagy segítséget jelentenek a fogantyúk.
Matracvédő: Ha lehet, válasszunk olyan terméket, amelyiknek levehető, mosható huzata van. Vagy szerezzünk be külön egy mosható matracvédőt.
Két matrac: Ha kétszemélyes ágyba keresünk matracot, és a partnerünk más típusú matracot kedvel, akkor érdemes két különbözőt vásárolni, különben nem biztos, hogy mindkettőnknek megfelelő lesz a választás, így elkerülhető a pénzkidobás.
Csere, visszatérítés: Ha lehetséges, akkor vásárlás után rögtön érdemes otthon kipróbálni a matracot. Ugyanis csak néhány éjszakát követően derül ki, hogy tényleg a megfelelőt választottuk-e. Vásárlás előtt alaposan tájékozódjunk a garancia, csere feltételeiről.
Internetes vásárlás esetén nincs lehetőségünk a matrac tesztelésére, ezért hasznos az Interneten található gyártóktól független matracteszteket áttanulmányozni, és információkat gyűjteni a kiválasztott típussal kapcsolatban.
Online megrendelés esetén általában rugalmasabbak a kereskedők, és több lehetőség van a visszatérítésre, valamint a cserére, ha nem megfelelő a termék. Ezért vásárlás után azonnal próbáljuk ki, teszteljük otthon néhány napig, hogy minél előbb kiderüljön, jól választottunk-e.
A Bonell-rugós matracok, mivel a tölcsér alakú rugók keresztirányban összekapcsolódnak, nem pontrugalmasak, vagyis ha egy ponton benyomjuk, a mellette lévő részek is besüllyednek, ezért nem illeszkedik tökéletesen a testhez. Az élettartamot és a komfortérzetet jelentősen befolyásolja, hogy milyen sűrűn helyezkednek el a rugók ill. milyen a rajtuk lévő kényelmi rétegek összetétele és vastagsága.
Az előbbinél magasabb árfekvésű táskarugós vagy zsákrugós matracoknál a kis átmérőjű acélrugók között nincs közvetlen kapcsolat, azokat külön-külön kis textilzsákokba varrják be, így a rugók egymástól függetlenül mozognak. Mivel pontrugalmasak, vagyis csak ott süllyednek be ahol nyomás nehezedik rájuk, nagy előnyük, hogy az egyik oldalon fekvő személy mozgása nem zavarja a mellette pihenőt, mivel az egymástól független rugók nem adják át a hullámzást. A táskarugós matracok jól követik a test vonalát és egyenletes tartást biztosítanak. Minél nagyobb a rugók száma, annál kényelmesebb, mert annál jobban követi a test vonalát.
Az ún. hideghab matracok kényelmesek, tökéletes alátámasztást biztosítanak, formakövetők, rugalmasak, tartósak, jó a légáteresztő képességük és könnyen kezelhetők. A hideghab matracok megfelelően alátámasztják a gerincoszlopot, így segíthetnek a hát- és derékfájás megelőzésében.
Ennek továbbfejlesztett és drágább változata a memóriahabos matrac, amely képes felvenni a test formáját a hőre és nyomásra érzékeny viszkoelasztikus rétegnek (memóriahab) köszönhetően. Egyenletesen támasztja alá a testet anélkül, hogy nyomáspontok alakulnának ki, így nyugodt alvást biztosíthat.
A hideghab matracokat gyakran kombinálják latex réteggel is, ez utóbbi anyaga lehet szintetikus vagy természetes kaucsuk. A latex matrac is jól idomul a testhez, rugalmas, viszont ezeknek a termékeknek a hátránya, hogy nagyon nehezek.