Találd meg a számodra legjobb mikrohullámú sütőt!
A Tudatos Vásárlók Egyesülete 22 márka 75 hazai boltokban és webshopokban megvásárolható mikrohullámú sütőjét tesztelte nemzetközi fogyasztóvédő szervezetekkel együttműködve, egységes módszertan alapján, laboratóriumban.
Független szakértők vizsgálták a termékek működését melegítés, főzés, kiolvasztás, sütés és grillezés közben, valamint energiahatékonyság és felhasználói élmény szempontjából. A vizsgálatokat a szakemberek a mikrohullám szivárgás teszttel kezdték: sugárzásmérő készülékkel vizsgálták, veszélyes-e a használójára nézve a mikró. A tesztben található készülékek mind átmentek ezen a vizsgálaton, vagyis egyik tesztelt modell esetében sem fenyegeti határérték feletti sugárzás a készülék használóját.
Alapvetően három típusú termék került bele a tesztbe: az egyszerű mikrohullámú sütők, a grill funkcióval is rendelkező mikrók, illetve a kombinált, többfunkciós berendezések, amelyek akár a hagyományos sütőket is helyettesíthetik. A csoportokat ár alapján könnyű megkülönböztetni.
A vizsgálatok legfontosabb szempontja a készülékek hatékonysága volt, akár melegítésről, akár kiolvasztásról, akár különböző fajta ételek elkészítéséről volt szó.
A tesztelt termékek átlagára 30 000 és 1 164 000 Ft között mozog.
Örök tanulságnak mutatkozik, hogy nem javasolt csak ár alapján választani, mert a legjobban teljesítő modellek között is találunk 39 000 Ft-os és többszázezer Ft-os átlagáron elérhető készüléket. Ugyanez elmondható a lista végéről is, ahol szintén találunk százezer forint feletti terméket. Akármennyit is szánunk tehát mikró vásárlására, mindenképpen érdemes utánajárnunk, hogy az egyes termékeknek melyek az erősségei és melyek a gyengeségei. Ebben segítenek a terméktesztek.
A Tudatos Vásárlók Terméktesztjei pártatlanok, tudományosak, alaposak és sok pénzbe kerül az elkészítésük.
Ingyenes tesztoldalakat könnyű találni az interneten. Sokszor azonban ezeket az oldalakat a termék mögött álló gyártók, forgalmazók támogatják, és nem kell túl alaposnak vagy tudományosnak lenniük ahhoz, hogy magukat tesztnek nevezzék. Ezért az értékeléseik inkább bújtatott reklámnak tekinthetők.
Egy nemzetközi fogyasztóvédő hálózat tagjaként a mi tesztjeinket európai és amerikai laboratóriumokban szakértők készítik. Ez a hálózat teszi lehetővé, hogy ebben a tesztben 9 millió Ft összértékű, anonim módon vásárolt mikrohullámú sütőt vizsgáltunk.
A mi tesztjeink mindig függetlenek a gyártóktól és a forgalmazóktól, a saját pénzünkön tesztelünk – ezért kérjük a hozzájárulásodat.
Már csak pár kattintás, és kiderül, melyik a számodra legjobb mikrohullámú sütő!
Ebben a cikkben összefoglaljuk neked a teszt eredményeit, a legfontosabb szempontok szerint melyik mikrohullámú sütők teljesítettek jól vagy rosszul.
A leggyengébben teljesítő termék eredménye
A legjobban teljesítő termék eredménye
Teszteredmények átlaga
Az összehasonlításhoz jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Ezeket a szempontokat vizsgáltuk a laborban. A tesztkritériumok melletti százalékos érték a kritérium súlyát jelenti az összpontszám kialakításában.
A vizsgálatok elvégzésének előfeltétele volt a mikrohullámú szivárgás teszt, amely során mikrohullám sugárzásmérő készülékkel vizsgáltuk a készülékeket az EN 60335-2-25 szabványnak megfelelően. A tesztünkben található készülékek mind átmentek ezen a vizsgálaton, vagyis nem volt határérték feletti sugárzás.
Megvizsgáltuk, hogy a készülékek milyen hatékonyan olvasztják ki a fagyasztott darált marhahúst. Az 500 grammos darált húst a tesztet megelőzően -20°C-ra lefagyasztottuk, majd közvetlenül az üveg forgótányérra helyezve elindítottuk a kiolvasztás (defrost) programot. Ha ilyen funkcióval nem rendelkezett a készülék, akkor a gyártó ajánlása alapján állítottuk be a paramétereket. A kiolvasztást követően 5 perc pihentetés után megmértük a hús hőmérsékletét a tömb belsejében 9 ponton és a felszínén 13 ponton. A pontozás során értékeltük a programidőt, a minimum és maximum hőmérsékletet, az energiafelhasználást. Ha egy teszt során a hús belsejében -2°C alatt, vagy a felszínén 25°C feletti hőmérséklet volt, a készülék nem ment át a teszten.
Arra voltunk kíváncsiak, hogy a sütők milyen hatékonyak, ha -20°C-ra fagyasztott lasagnét kell kiolvasztani és megfelelően felmelegíteni. A teszt végén 1 perces pihentetést követően vizsgáltuk az étel belső hőmérsékletét. Ezen kívül az átlaghőmérséklet, az elkészítési idő, az energiafogyasztás, a kinézet, a szaftosság és az íz együttesen adta ennek a szempontnak az értékét.
A grillfunkció tesztje során kenyeret pirítottunk és csirkét grilleztünk. A tesztet elvégeztük automata grill programmal (ha volt ilyen) ill. a készülék használati kézikönyvének ajánlása alapján manuális beállítással (ha volt ilyen). A héj nélküli, egy napos fehér kenyér pirításánál vizsgáltuk, hogy a betett kenyér mekkora része és milyen egyenletesen pirul meg, valamint az elkészítési időt és az energiafogyasztást. A grill csirke sütése során azt vizsgáltuk, hogy a készülékek milyen hatékonyak, ha a grill és mikró funkciót kombináltan kell használni. A teszt során 1200 grammos csirkét használtunk, amelyet előzőleg 12 órán át 6°C-on tároltunk. A hús belső hőmérsékletét 2 perc pihentetés után 14 ponton mértük meg. A pontozáskor figyelembe vettük még az elkészítési időt, az energiafelhasználást, illetve azt, hogy a hús mennyire szaftos, és mennyire sült egyenletesre és ropogósra.
A teszt során azt is vizsgáltuk, hogy a készülékek mennyire hatékonyak fagyasztott pizza kiolvasztásában és megsütésében. A pontszámba beleszámított az elkészítési idő, a felhasznált energia, a pizza szaftossága, aljának és tetejének színe és állaga is. A tesztet elvégeztük automata pizza programmal (ha volt ilyen) ill. a készülék használati kézikönyvének ajánlása alapján manuális beállítással (ha volt ilyen).
Azt is kipróbáltuk, hogy a készülékek mennyire hatékonyak sütemény sütésben. Szobahőmérsékletű alapanyagokat összekevertünk, majd szilikon formába öntve elkészítettük automata sütemény sütő programmal (ha volt ilyen) ill. a készülék használati kézikönyvének ajánlása alapján manuális beállítással (ha volt ilyen). Értékeltük az elkészítési időt, az energiafogyasztást, valamint azt, hogy mennyire kelt meg a tészta, és mennyire egyenletesen sült át, barnult meg.
A teszt során 190 gramm fehérje helyettesítőt (30% tojásfehérje, 60% tej és 10% cukor) és 250 gramm krumplipürét melegítettünk, amelyeket a teszt előtt 12 órán át 6°C-on tároltunk. A teszthez a gyártók által burgonya újramelegítéséhez javasolt programot használtuk, ennek hiányában 4 percen keresztül a maximális teljesítmény felén melegítettük az ételeket. A melegítés egyenletességét 23 ponton végzett hőmérséklet méréssel vizsgáltuk, és akkor ment át egy készülék a teszten, ha a felmelegített étel 80 és 95°C közötti hőmérsékletet ért el, minden vizsgált ponton. A pontozás szempontjai voltak még az elkészítési idő és az energiafogyasztás is.
330 ml-es cumisüvegbe 180 ml víz került a teszt során. A tányér közepén melegítettük 30mp-en keresztül maximum teljesítményen. Melegítést követően a vizet műanyag kanállal homogenizáltuk és 20 mp elteltével megmértük a hőmérsékletet. Vizsgáltuk az üveg és a víz hőmérsékletét, valamint az energiafogyasztást.
Partnerszervezetünk angol nyelvű videóját a laborvizsgálatok elvégzéséről ITT tekintheti meg.
Azt is megnéztük, hogy mennyire könnyen használhatóak a készülékek ajtónyitás és zárás, edény ki-be pakolás, tisztítás, jelek közérthetősége és felszereltség szempontjából.
Az 1 liter 20°C-os víz 60°C-ra történő felmelegítéséhez szükséges időt és az energiafogyasztást néztük meg, normál és energiatakarékos üzemmódban.
3 szakértő szubjektív értékelésével vizsgáltuk a működés során kibocsátott hanghatást.
Az IEC 60355 (Háztartási és hasonló jellegű villamos készülékek. Biztonság) nemzetközi szabvány segítségével vizsgáltuk a készülékek biztonságosságát.
Grill, valamint forró levegő funkcióval rendelkező modelleknél vizsgáltuk a termikus biztonságot. Az ajtó, illetve szabadonálló modelleknél a burkolat hőmérsékletét 30 perc maximális teljesítményű grillezés/60 perc forró levegős használat után mértük infravörös kamerával. A szabvány 60 fokos ajtó és 55 fokos burkolati hőmérséklet emelkedést enged. Azok a típusok, melyek a megengedett határérték feletti hőmérsékletre melegedtek, az összpontszám esetében korlátozásra kerültek.
Elektromos biztonsági ellenőrzést a szabvány 1. (Általános követelmények) és 2-25. követelménye (Mikrohullámú sütők egyedi követelményei, beleértve a kombinált mikrohullámú sütőket is) alapján minden készüléken elvégeztünk. A mérés célja az volt, hogy csatlakoztatás és használat során előfordulhat-e áramütés veszélye. A modellek kivétel nélkül megfeleltek az előírásoknak elektronikai szempontból.
Labortesztjeink során számtalan mérést és vizsgálatot elvégzünk. A vizsgált kritériumok pontszámokat kapnak, 0-tól 5-ig tartó skála alapján értékelünk. Minden esetben igaz, hogy 0 a legrosszabb és 5 a legjobb érték.
A vizsgálati paramétereket rendszerezzük, a legfontosabb jellemzőket pedig súlyozzuk, így képzünk egy százalékos értéket, ami végül a termék tesztben elért eredményét mutatja a maximálisan elérhető 100%-hoz képest.
Bizonyos kiemelt kritériumoknál egyéb korlátozásokat is alkalmazunk, amennyiben az elvártnál (küszöb) rosszabb eredményt ér el a vizsgált szempont, az összeredmény sem mehet meghatározott érték fölé. Ebben az esetben a végső százalékos érték nem felel meg a kritériumok súlyozott átlagának. Az értékelést segíti az alábbi táblázat:
Mikró vásárlás előtt állsz? Mérd fel az igényeidet! Árban hatalmas a szórás a jók között is. Sugárzás nem fenyeget, de néhány jó kajáról lemaradsz egy fapados mikróval – összefoglalva ez derül ki legújabb mikrohullámú sütő tesztünkből.
A vizsgált mikrohullámú sütők ár alapján két jól elkülönülő csoportba sorolhatók. Az olcsóbb, “hagyományos” mikrók ára pár tízezer forintnál kezdődik. Ezek jellemzően arra alkalmasak, hogy felolvasszuk és melegítsük benne az ételt, italt. Legfeljebb kisebb grillfunkciós készülékek esnek még ebbe a mezőnybe. Ha a háztartásban már van egy jó sütő, és csak arra használnánk a készüléket, hogy felmelegítsük olykor a hazait, vagy a buli maradékát, tökéletesen elég egy “sima” mikrót vennünk. A tesztben szereplő 23 egyszerűbb mikró ára 30.000 és 247.000 Ft között mozog. Ezek közül 3 készülék beépíthető, ami szerencsés választás lehet, ha a konyha eleve zsúfolt és az is szempont, hogy az összkép letisztultabbá váljon.
A mikrók új generációja már lényegesen többet tud, mint egyszerű kategóriába sorolt termékek. Az ún. kombinált mikrohullámú sütők az alapokon kívül légkeveréses és grill funkcióval is rendelkeznek, így ugyanúgy tudsz sütni velük, mint egy hagyományos sütővel. Ez a legdrágább fajta a mikrók között, ami azonban relativizálódik akkor, ha például nincs hely otthon a sütőnek, mivel több sütési funkciót is ki lehet váltani vele. A grill funkcióval ellátott mikrohullámú sütőkkel halat, húst, zöldségeket is készíthetsz, csakúgy, mint egy hagyományos sütőben. Árazás terén ezen készülékek ára nagy különbségeket mutat. A 21 darab kombi modell ára 70.000 és 1.16400.000 Ft között mozog. Épp ekkora a különbség van az egyes modellek eredményei között is. Ráadásul csupán az ár alapján kevéssé következtethetünk biztonsággal a részletes eredményekre. Az egyszerű és kombi mikrók közötti átmenetet képező grillfunkcióval rendelkező készülékel 39.000 és 472.000 Ft között érhetőek el, közülük 32 darabot találunk a tesztben.
A Tudatos Vásárlók tesztjében szereplő modellek teljesítménye 700–1000 watt között mozog, mivel ezek a leggyakoribb lakossági felhasználású típusok. Használat során fontos, hogy ne tekerd maximumra a mikrót azért, hogy gyorsabban készüljön el a vacsora. Ez néhány ételt teljesen kiszáríthat, a külseje megéghet, míg belül nyers marad, ami gasztronómiai szempontból az egyik legrosszabb kombó. A legtöbb étel sütési idejét a mikrohullámú teljesítményének függvényében módosítani kell, érdemes pontosan követni az egyes termékek elkészítési instrukcióit. Szintén lényeges, hogy készétel melegítésnél se használd maximumon a készüléket, így érheted el, hogy az étel egyenletesen melegedjen át.
Az egyszerűbb modelleknél csak az időt és a teljesítményt tudjuk variálni. Az ennél bonyolultabb készülékek már rendelkeznek automata programmal a legnépszerűbb ételekre, így pl. pattogatott kukoricára vagy a héjában sült krumplira. Itt is igaz, hogy érdemes átnézni a használati utasítást, mivel a mikrohullámú ikonjainak jelentése sokszor nem egyértelmű.
Néhány modell rendelkezik többlépcsős programmal is, így a mikrohullámú sütő először kiolvasztja, majd megsüti az ételt. De vannak olyan hasznos funkciók is, mint például az idegesítő mikró-hangok elnémítása, egy jó mikrohullámú sütővel ezeket is kiiktathatod az életedből.
A Tudatos Vásárlók mikrohullámú sütő tesztjében többek között ezeket is kipróbálták a vizsgálatba bevont szakértők, amikor a felhasználói élményt értékelték.