Találd meg a számodra legjobb beépíthető sütőt!
A Tudatos Vásárlók Egyesülete 14 márka 46 hazai boltokban és webshopokban megvásárolható beépíthető sütőjét tesztelte nemzetközi fogyasztóvédő szervezetekkel együttműködve, egységes módszertan alapján, laboratóriumban.
A sütő a modern konyha egyik legfontosabb háztartási berendezése. Egy drágább sütő sok extra funkcióval rendelkezhet, ami nagyban megkönnyíti az életünket, de tényleg kihasználjuk minden tulajdonságát? Sütő vásárlásánál a legfőbb szempont, hogy jól tudjunk vele süteményt vagy akár grillcsirkét készíteni, de ne fogyasszon sok áramot. Legalább ennyire fontos a biztonság kérdése is, vagyis mennyire melegszik fel használat vagy a tisztítási program közben a külső felület, különösen az ajtó. Alacsonyan lévő sütőnél, kisgyerekes családokban ez valóban komoly veszélyt jelenthet, hiszen a gyengébben szereplő készülékeknél akár 70 ℃-ra is melegedett az ajtó üvegpanelje (a jobbaknál ez az érték egyébként 30 ℃ körül maradt).
Mi nemcsak kipróbáltunk néhány beépíthető sütőt, hanem mind a 46 sütőt laborban teszteltük.
5 fő tesztelési szempont volt:
Összesen 20 szempont szerint teszteltünk és 49 technikai paramétert mértünk meg és gyűjtöttünk össze a termékekről, melyek alapján össze tudod hasonlítani őket, illetve számos szűrési lehetőséget találsz a tesztünkben, hogy ki tudd választani a neked legjobbat!
A tesztelt termékek átlagára 71 000 és 1 400 000 Ft között mozog.
Örök tanulságnak mutatkozik, hogy nem javasolt csak ár alapján választani, mert a legjobban teljesítő modellek között is találunk 160 000 Ft-os és 330 000 Ft-os átlagáron elérhető készüléket. Ugyanez elmondható a lista végéről is, ahol szintén találunk többszázezer forintos terméket. Akármennyit is szánunk tehát sütővásárlására, mindenképpen érdemes utánajárnunk, hogy az egyes termékeknek melyek az erősségei és melyek a gyengeségei. Ebben segítenek a terméktesztek.
A Tudatos Vásárlók Terméktesztjei pártatlanok, tudományosak, alaposak és sok pénzbe kerül az elkészítésük.
Ingyenes tesztoldalakat könnyű találni az interneten. Sokszor azonban ezeket az oldalakat a termék mögött álló gyártók, forgalmazók támogatják, és nem kell túl alaposnak vagy tudományosnak lenniük ahhoz, hogy magukat tesztnek nevezzék. Ezért az értékeléseik inkább bújtatott reklámnak tekinthetők.
Egy nemzetközi fogyasztóvédő hálózat tagjaként a mi tesztjeinket európai és amerikai laboratóriumokban szakértők készítik. Ez a hálózat teszi lehetővé, hogy ebben a tesztben 12 millió Ft összértékű, anonim módon vásárolt beépíthető sütőt vizsgáltunk.
A mi tesztjeink mindig függetlenek a gyártóktól és a forgalmazóktól, a saját pénzünkön tesztelünk – ezért kérjük a hozzájárulásodat.
Már csak pár kattintás, és kiderül, melyik a számodra legjobb beépíthető sütő!
Ebben a cikkben összefoglaljuk neked a teszt eredményeit, a legfontosabb szempontok szerint melyik beépíthető sütők teljesítettek jól vagy rosszul.
A leggyengébben teljesítő termék eredménye
A legjobban teljesítő termék eredménye
Teszteredmények átlaga
Az összehasonlításhoz jelentkezz be vagy legyél tagunk vagy vedd meg a tesztet!
Ezeket a szempontokat vizsgáltuk a laborban. A tesztkritériumok melletti százalékos érték a kritérium súlyát jelenti az összpontszám kialakításában.
A szakértők részben az EN 60350-1 szabványnak megfelelően tesztelték a sütők hatékonyságát. A teszt során vizsgálták az üres sütő előmelegítéséhez szükséges időt, illetve azt, hogy milyen pontos a készülék hőmérsékletszabályozása és mennyire stabilan tartja a beállított hőmérsékletet.
Arra is kíváncsiak voltak, hogy milyen jól sütnek az egyes sütők. Ezt aprósütemények, habcsók és piskótatészta készítésével tesztelték, a grillfunkciót pedig kenyérpirítással és grillcsirke sütéssel. A gőzfunkcióval rendelkező modelleket lazac és zöldség, brokkoli és puding készítésével tesztelték.
Sütő előmelegítéséhez szükséges idő: Az üres sütőt először légkeveréses üzemmódban 175˚C-ra, majd hagyományos (alsó és felső sütés) üzemmódban 200˚C-ra melegítették fel, és lemérték ezen hőfokok eléréséhez szükséges időt.
Hőmérséklet szabályozás pontossága: Amikor a sütő hagyományos, illetve légkeveréses üzemmódban felmelegedett 80˚C, 150˚C, 200˚C-ra, illetve maximum hőmérsékletre, megmérték a sütő minimum és maximum belső hőmérsékletét különböző időpontokban, ezek átlagát vették, és összehasonlították, hogy mennyiben tér el az eredetileg beállított hőfoktól. Amikor a maximum hőmérsékletet értékelték, egy órán keresztül vizsgálták, hogy a sütő megtartja-e a max. hőfokot vagy bizonyos idő után csökken a hőmérséklet.
Hőmérséklet stabilitása: Azt is értékelték, hogy egy szabályozott hőmérsékletű cikluson belül (hagyományos, illetve légkeveréses üzemmódban 80˚C, 150˚C, 200˚C, illetve max. hőmérséklet) mekkora a hőmérséklet ingadozás az eredeti értékhez képest.
Sütés: Aprósüteményt és piskótatésztát sütöttek légkeveréses és hagyományos üzemmódban. Sütés után pontozták az elkészítési időt, megmérték a sütemény vastagságát, illetve azt vizsgálták, hogy mennyire egyenletesen sült át és barnult meg.
Grillezés: A szakértők héj nélküli, egyforma méretű fehér kenyérszeleteket pirítottak, pontozták a grillrács tényleges grill területét (a kenyerek színe alapján) és az elkészítési időt. Egy kb. kétkilós csirkét grilleztek 200˚C-on, majd értékelték a hús hőmérsékletét, az elkészítési időt, mennyire ropogós, szaftos, egyenletesen barna és milyen az íze.
Mérték az energiafogyasztást üres sütő előmelegítésekor és az összes sütési teszt során. Ezeken túl vizsgálták a készenléti üzemmód, a késleltetett indítás/befejezés és az öntisztítási fázis (ahol nem kézi tisztítású) energiafogyasztását.
A szakértők a készülékek egyszerű és átlátható használhatóságát, tisztíthatóságát vizsgálták. Értékelték, hogy mennyire felhasználóbarát a használati kézikönyv és a kezelő panel (pl. hőmérséklet és üzemmód, idő beállítása, jelek, különböző programok), a hangjelzést, a sütőkamra világítását, mennyire jól lehet belátni a sütő üvegén keresztül, az ajtónyitást és zárást, a ki-be pakolást, az oldalsó vezetőrács kiszedését, a védőburkolatot. Nagy hangsúlyt fektettek a sütő külső és belső tisztíthatóságára. Okos sütők esetében az app letöltését, használhatóságát is értékelték.
Három szakértő pontozta a sütő által kiadott hangot az előmelegítési fázisban, illetve kihűlés közben (bekapcsolt ventilátor mellett).
A berendezések biztonságát részben az EN 60335-2-6 szabvány alapján vizsgálták elektromos, mechanikai és termikus biztonság szempontjai szerint. Pontozták, hogy van-e áramütés veszély, illetve megfelelő mértékben teherbírók-e a polcok. Az EN ISO 13732-1 szabvány alapján a felületek átmelegedését értékelték, vagyis, hogy normál sütéskor, grill funkcióban, öntisztító üzemmódnál mennyire melegednek át a gombok, a sütőajtó fogantyú, az üveg, az előlap és a levegő kivezető rész.
Labortesztjeink során számtalan mérést és vizsgálatot elvégzünk. A vizsgált kritériumok pontszámokat kapnak, 0-tól 5-ig tartó skála alapján értékelünk. Minden esetben igaz, hogy 0 a legrosszabb és 5 a legjobb érték.
A vizsgálati paramétereket rendszerezzük, a legfontosabb jellemzőket pedig súlyozzuk, így képzünk egy százalékos értéket, ami végül a termék tesztben elért eredményét mutatja a maximálisan elérhető 100%-hoz képest.
Bizonyos kiemelt kritériumoknál egyéb korlátozásokat is alkalmazunk, amennyiben az elvártnál (küszöb) rosszabb eredményt ér el a vizsgált szempont, az összeredmény sem mehet meghatározott érték fölé. Ebben az esetben a végső százalékos érték nem felel meg a kritériumok súlyozott átlagának. Az értékelést segíti az alábbi táblázat:
Mérlegeljük, hogy a napi használat során igénybe vesszük-e a csúcskategóriás gépek akár 20-nál is több funkcióját, vagy megelégszünk kevesebb programmal is, de azokat legalább használjuk.
Hagyományos (alsó/felső sütés): Egy fűtőelem található a sütő alján és egy a tetején, amelyek egyenletesen sugározzák a hőt. Kiváló hús, hal, zöldség és tészta elkészítéséhez.
Légkeverés vagy hőlégbefúvás: A légkeverés esetében a ventilátor az alsó és felső fűtőszál melegét keveri, így az étel egyenletesre sül. A hőlégbefúvás során a ventilátor körül elhelyezkedő gyűrű alakú fűtőtest melege kerül a sütőtérbe.
Felső sütés: Ezt akkor használjuk, ha szeretnénk jobban megsütni vagy pirítani az étel tetejét vagy alját.
Grill: Húsfélék, zöldségek, pirítós, melegszendvicsek, sajtok elkészítéséhez ajánljuk.
Grill légkeveréssel: Húsok, halak és zöldségek grillezésére használjuk.
Alsó sütés és ventilátor: Akkor praktikus, ha nincs hőlégkeverés a több szinten sütéshez, vagy nagyobb hőre van szükségünk. Ezen kívül használhatjuk pizza, felfújt egy szinten történő elkészítésére.
Érdemes végiggondolni, hogy megelégszünk-e a sütő kézi tisztításával vagy hajlandóak vagyunk-e felárat fizetni a kényelemünkért. Ebben az esetben három tisztítási funkció közül választhatunk.
Pirolitikus tisztítás: A pirolitikus tisztítás során a sütő közel 500˚C-ra melegszik, így a sütőben lerakódott szennyeződés hamuvá ég. A hamut már könnyen eltávolíthatjuk a sütőből. Ez a folyamat akár másfél órát is igénybe vehet. Figyeljünk arra, hogy a program beindítása előtt a sütőrácsokat és tepsiket kiszedjük. Néhány készülék esetében a sütőtérből az oldalfalon található vezetőrácsokat is el kell távolítani pirolitikus tisztítás során.
Katalitikus tisztítás: A sütő fala speciális bevonattal van ellátva, amely a keletkezett zsíros szennyeződést 200˚C felett magába szívja. A program kb. 30 percet vesz igénybe, ezután csak le kell törölni a falat.
Hátránya, hogy sok esetben nem mindegyik falon van ilyen speciális bevonat, ezért lehet, hogy egyes részeknél nem ússzuk meg a kézi tisztítást. Mivel a katalitikus fal speciális anyaga idővel telítődik, bizonyos időközönként cserélni kell a belső falat, ami plusz költséggel jár.
Gőztisztítás: A forró sütőbe helyezett vízből gőz képződik, amely fellazítja a szennyeződést, így könnyebb takarítani.
Vásárlás előtt mérjük le a rendelkezésre álló helyet, és arról se feledkezzünk meg, hogy a sütőajtót ki is kell majd nyitni. Egy átlagos sütő térfogata 64 liter, azonban vegyük figyelembe, hogy a megadott térfogat és a hasznos térfogat között típustól függően több mint 10 liter különbség is lehet.
Sok opció közül választhatunk ezen a téren is. Számos sütő rendelkezik memória funkcióval, forgónyárssal, teleszkópos sütősínnel, késleltetés funkcióval, súlyérzékelő programmal, alacsony hőmérsékletű üzemmóddal, melegentartó és kiolvasztó programmal.
Megkönnyíti a készülék tisztítását, ha eltávolítható a sütőajtó és/vagy üvegpanel. Ha gyakran használjuk, praktikus a lágyan nyíló vagy záródó ajtó és a független világításszabályozás. Segít elkerülni az égési sérülést a gyerekzár funkció vagy a „hideg ajtó”.