VÉLEMÉNYEK HELYETT TÉNYEK

Mosogatógép tabletták és gélek

Találd meg a számodra legjobb gépi mosogatószert!

Mosogatógép tabletták és gélek

A Tudatos Vásárlók Egyesülete 26 márka 38 hazai boltokban és webshopokban megvásárolható gépi mosogatószerét tesztelte egységes módszertan alapján, laboratóriumban.

Mosogat olyan jól a gél, mint a tabletta?

Tesztünkben megtalálod a választ.

38 gépi mosogató tablettát és gélt teszteltünk akkreditált laboratóriumban. A boltok és drogériák legnépszerűbb öko és nem öko minősített termékei közül választottuk ki a tesztalanyokat és a hatékonyságukra voltunk kíváncsiak. Összesen 2660 edényt mosogattunk el a vizsgálat során és nagy különbségeket találtunk a tabletták és a gélek között. Ezúttal is jól teljesítettek az EU Ecolabel címkés szerek.

Mennyibe kerül gépi mosogatószerrel mosogatni?

Az ár önmagában nem garancia a jobb minőségre.

Az egy mosogatáshoz szükséges mosogatószer átlagára a tesztelt termékek esetében 17 és 159 Ft között mozog.

Örök tanulságnak mutatkozik, hogy nem javasolt csak ár alapján választani, mert a legjobban teljesítő termékek között is találunk olcsóbbat, illetve ugyanez elmondható a lista végéről is, ahol szintén találunk drágább szert. Akármennyit is szánunk tehát mosogatógép tabletta vagy gél vásárlására, mindenképpen érdemes utánajárnunk, hogy az egyes termékeknek melyek az erősségei és melyek a gyengeségei. Ebben segítenek a terméktesztek.

Még nem vagy Szupertag?

Legyél Szupertag, hogy hozzáférést kapj a több mint 3200 termék és szolgáltatás objektív értékeléséhez.

A mosogatógép tabletták és gélek termékteszt eredménye

 
 
 
 
 
 
Termékek összehasonlítása

Termékek összehasonlítása 0/3

Sorba rendezés

Mégse
TESZTELT TERMÉKEK
Találatok száma:

Így teszteltük a mosogatógép tablettákat és géleket

Ezeket a szempontokat vizsgáltuk a laborban. A tesztkritériumok melletti szám a kritériumok súlyozását jelenti.

A Test of Hand Dishwashing Detergents (IKW, 2002), a kézi mosogatószerek EU ökocímke minősítésére vonatkozó módszerben leírt “normál” jelzésű szennyeződés alkalmazásával történt a hatékonyság mérése. Azaz a következő összetevőkből álló szennyeződéssel összekent edényeket kellett tisztára mosni a teszt során:

Faggyú 4,7%
Növényi zsiradék 4,7%
Margarin 4,7%
Vaj 4,7%
Disznózsír 4,7%
Tejszín (30% zsírtartalom) 4,7%
Napraaforgóolaj 4,7%
Olivaolaj 4,7%
Tejpor (1% zsírtartalom) 6,3%
Liszt 18,8%
Víz 37,1%
Színezőanyag 0,2%

 

 

 

A tesztmódszer lényege, hogy a fent említett, majdnem fele arányban zsírt, emellett vizet, lisztet és színezéket tartalmazó keverékből megadott mennyiségeket kentünk és 1 órán át hagytuk rászáradni különböző típusú edényekre.

Porcelán tányérokat (12 lapos, 3 mély), porcelán bögréket (5), műanyag edényeket (3) használtunk, melyekre egyenként 5 g került a mesterséges szennyeződésből, míg az evőeszközökre (3 kanál, 3 villa, 3 kés) 0,5 g. Az üvegpoharakat (3) a zsíros szennyeződés direkt felvitele nélkül tettük be a mosogatógépbe, a szennyezett edények mellé. Az edényeket mindig ugyanúgy pakoltuk be a mosogatógépbe és ugyanazzal a programmal mosogattuk el, 55°C-on.

Tabletták esetében 1 darabot, géleknél a gyártó által közepes szennyeződésre megadott adagolást alkalmaztuk. Minden terméket kétszer teszteltünk, így összesen 2660 edényt mosogattunk el a teszt során! Az alábbi képeken látszik a mosogatás előkészítése.

Az értékelés két szakértő vizuális megfigyelésén alapuló, 5-ös skálán való pontozással történt. Értékelési szempontok: tisztaság, foltmentesség, száradás. A tisztaság esetében a felvitt szennyeződés maradványainak mennyiségét vizsgálták, a foltmentességnél a vízfoltokat, lerakódásokat figyelték meg nappali fényviszonyok mellett, míg a száradásnál az edényeken lévő vízcseppek száma alapján értékeltek a szakértők. A végeredmény súlyozással alakult ki, ahol a tisztaság 50%-al, a foltmentesség 30%-al, a száradás 20%-al szerepelt.

Tisztaság (50%), foltmentesség (30%), száradás (20%)

Labortesztjeink során számtalan mérést és vizsgálatot elvégzünk. A vizsgált kritériumok pontszámokat kapnak, 0-tól 5-ig tartó skála alapján értékelünk.  Minden esetben igaz, hogy 0 a legrosszabb és 5 a legjobb érték.

A vizsgálati paramétereket rendszerezzük, a legfontosabb jellemzőket pedig súlyozzuk, így képzünk egy százalékos értéket, ami végül a termék tesztben elért eredményét mutatja a maximálisan elérhető 100%-hoz  képest.

Bizonyos kiemelt kritériumoknál egyéb korlátozásokat is alkalmazunk, amennyiben az elvártnál (küszöb) rosszabb eredményt ér el a vizsgált szempont, az összeredmény sem mehet meghatározott érték fölé. Ebben az esetben a végső százalékos érték nem felel meg a kritériumok súlyozott átlagának. Az értékelést segíti az alábbi táblázat:

Hogyan válasszunk mosogatógép tablettát és gélt

A mosogatószerek sokféle változatban kaphatók: por, tabletta vagy gél, klasszikus és multitabletták. Összeszedtük az előnyeiket és hátrányaikat.

Multitabletták

A multitabletták – amiket általában All in 1 néven találhatunk meg a boltokban – rendkívül kifinomult mosogatószerek. Tisztítanak, öblítenek, szárítanak és lágyítják a vizet. De nem mindig van szükség a teljes palettára. Ha lágy vízzel rendelkező területen élsz, akkor kevesebb vegyszer használatával, olcsóbban és környezetkímélőbben tudod használni a mosogatógépedet. Ha pedig kemény a víz, akár a multitabletta is elérheti a határait.A multitabletták használata egyszerű és kényelmes, kíméletlenül bánnak a szennyeződésekkel. Csak nyisd ki a mosogatógép adagolórekeszét, helyezd be a tablettát, zárd be a fedelet, és indítsd el a programot. A vízben oldódó fóliával ellátott tablettákat még csak ki sem kell csomagolni. A legjobb multitabletták nagyon hatékonyan tisztítanak, ami akkor fontos, ha a gép csak néhány naponta fut, és az ételmaradékok rászáradnak az edényekre.

A multitabletta korlátai.
A tablettával mindig a vízbe és onnan a szennyvízbe kerül a teljes vegyszermennyiség – még a nem túl szennyezett edények és lágy víz esetén is. Az összetételt általában közepes keménységű vízhez tervezték, és ha ennél keményebb a víz, a multitabletta vízlágyító adalékanyagai már kevésnek bizonyulhatnak. Ha gyakran fordul elő, hogy tejes lerakódású poharakat veszel ki a gépből, annak az oka lehet a rossz mosogatószer, de a kemény csapvíz is. Ha nem akarsz másik tablettára váltani, akkor tegyél a gépbe regeneráló sót is, ami megakadályozza a fehér lerakódások kialakulását az edényeken.

Por és klasszikus tabletták minden vízkeménységhez

Ezek a típusok optimálisan kihasználják a mosogatógép-technológiát, de további öblítőszer és – vízkeménységtől függetlenül – regeneráló só alkalmazása szükséges melléjük a mosogatógép vízlágyító rendszeréhez. Tudd meg a vízszolgáltatótól, hogy milyen keménységű a víz. Állítsd be a gépet az utasításoknak megfelelően. Ezután a por vagy a klasszikus tabletta megtisztítja az edényeket, miközben lágyítja a vizet, és kifejezetten a mosási ciklus végén kerül bele a tisztítási ciklusba az öblítőszer.

A por és a gél tetszőlegesen adagolható

A por és a folyékony gépi mosogatószer előnye, hogy rugalmasan és takarékosan adagolható – kis mennyiség elegendő az enyhén foltos edényekhez, a gyártó által ajánlott teljes adag pedig a makacs szennyeződések ellen küzd. Bár tesztünkben azt láttuk, hogy a gélek tisztító képessége még nem éri el a szilárd termékek színvonalát, viszont összetételük gyakran kedvezőbb az egészségre a tablettákénál és szálló por belélegzésével sem jár a használatuk.

Por rövid és gyors programokhoz

A tablettáknak eltart egy ideig, amíg teljesen feloldódnak, így előfordulhat, hogy egy rövid program után a mosogatógépben ottmaradnak a fel nem oldódott csomók. Ha a tabletta helyett egy jó por plusz öblítőszer és gépi só kombinációt választasz, akkor elkerülheted ezt a problémát.

 

 

25 mosogatógép tabletta és 13 mosogatógép gél hatékonyságát mértük meg. A két típus összetétele teljesen eltérő, viszont ugyanarra a célra – mosogatógépben való mosásra – használjuk őket, ezért mindenképp kíváncsiak voltunk a két csoport összehasonlítására is.

A mosogatótabletták tipikus összetevői

A tesztelt gépi mosogatószer tabletták főbb összetevői a nátrium-karbonát (más néven mosószóda) és a nátrium-perkarbonát (más néven folttisztító só vagy aktív oxigénes fehérítő). A nátrium-perkarbonát nátrium-karbonát és hidrogén-peroxid 2:3 arányú keveréke. A nátrium-karbonát lúgos tulajdonságának köszönhetően jó zsíroldó. A hidrogén-peroxidból szabad oxigén lép ki, amely folteltávolító hatású, a mosogatás során vízzé bomlik, így környezetbarát tulajdonságú is. Valamennyi gépi mosogatószer tabletta kevesebb, mint 5 % nemionos felületaktív anyagot is tartalmaz, amelynek a szintén szerepe van a zsíroldásban. A tablettákban találunk még adalékanyagokat (polikarboxilátok, foszfonátok) melyek csökkentik a víz keménységét és növelik a tisztítás hatékonyságát.

Az Európai Unió 2017-ben korlátozta a gépi mosogatószerek foszfáttartalmát, azok kedvezőtlen környezeti hatása miatt. A ma forgalomban lévő tisztítószerekben így tehát kevesebb foszfor található, mi azonban a teljesen foszformentes termékek használatát javasoljuk környezetünk érdekében. Ezért tüntettük fel a táblázatban a termékek foszfortartalmát is.

A mosogatógép tabletták tipikusan tartalmaznak még enzimeket, melyek úgy segítik a tisztítást, hogy az ételek különböző típusú összetevőit bontják le. Ilyenek a proteázok, melyek a fehérjéket képesek lebontani (pl. tojásban, húsban, tejben), ezek közé tartozik a szubtilizin. A szubtilizin allergiás reakciót képes kiváltani az arra érzékenyeknél, ezért az EU-ban bizonyos koncentráció feletti tartalom esetén kötelező figyelmeztetést (EUH208) feltüntetni a csomagoláson. Az amiláz enzimek pedig a keményítőtartalmat képesek lebontani, pl. tésztában, burgonyában.

A folyékony mosogatószerek tipikus összetevői

A tesztelt folyékony gépi mosogatószerek összetétele nem olyan egységes, mint a tablettáké. A címkén szerepeltetett összetevők alapján két nagyobb csoportra oszthatók a tesztelt szerek: nemionos felületaktív anyagot tartalmaznak, kevesebb, mint 5%-ban, illetve nátrium-szilikát tartalmúak. Mindkét hatóanyag főbb szerepe a zsíroldás, a nátrium-szilikát ezen felül védi a mosogatógépek belső fémes és zománcfelületeit a korrózió ellen.

Ahogy eddig megjelent tisztítószer tesztjeinkben, a gépi mosogatószerek teszt esetében is az EU ökocímke EU Ecolabel minősítés kritériumait tekintjük irányadónak a környezetbarát összetétel tekintetében. A kritériumok célja azon termékek támogatása, amelyek nem gyakorolnak számottevő hatást a vízi ökoszisztémákra (könnyen lebomlanak), csak korlátozott mennyiségű veszélyes anyagot tartalmaznak, hatékonyak, és a csomagolás mennyiségének csökkentésével a lehető legkisebbre csökkentik a hulladéktermelést. Érdemes megjegyezni, hogy a tabletták legfőbb összetevői (nátrium-karbonát, ill. nátrium-perkarbonát) eleve minimális környezeti hatású, hagyományosan környezetbarátnak tartott anyagok.

A csomagolás témájához tartozik az egyre gyakrabban előforduló vízben oldódó fólia védőréteg környezeti hatásának kérdése. Ez a vízben oldódó fólia PVA (polivinil-alkohol), mely egy biológiailag lebontható anyag, vagyis a mikroorganizmusok vízzé és szén-dioxiddá alakítják át.

A folyékony mosogatószerek kevésbé hatékonyak

A tabletták és a gélek között látványos a különbség, hatékonyságban csak két folyékony gépi mosogatószer tudja felvenni a versenyt a szilárd termékekkel. Az egyik a Somat All in 1 Lemon & Lime gél, a másik pedig a Herbow gépi mosogatószer koncentrátum, amely mosódió kivonatot tartalmaz, egyetlenként a mezőnyben. Mi nem teszteltük, de a Stiftung Warentest 2020-as mosogatógép tabletta tesztjében szerepelt olyan vizsgálat, ami a hosszútávú használat hatásait mutatja és azt találták, hogy egyedül a gélkapszula nem karcolta meg az üveg poharak felületét 300 mosogatás után. Így érdemes megfontolni a hatékonyabb gélek alkalmazását. Főleg annak tükrében, hogy az összetevőik kevésbé kockázatosak az egészségre. A 13 gél közül 7-nek nincs veszélyességi címkéje, míg a tabletták között egyetlen ilyet sem találunk. A tabletták veszélyességi jelei általában irritáló vagy maró hatásra figyelmeztetnek.

Az élen végzett termékek szinte ugyanolyan jók, van köztük környezetbarát is

Fontos megjegyezni, hogy az élen végzett termékek között nagyon kicsi a hatékonyságban mért különbség, azaz nagyjából ugyanolyan jól mosogatnak. Éppen ezért a tudatos vásárlóknak azt tanácsoljuk, hogy a lehető legkevésbé ártalmas összetevőket tartalmazó termékeket keressék, ebben a legjobb támpontot az EU ökocímke minősítés adja, tesztünkben 12 ilyen szerepel. Az EU Ecolabel címkés termékek közül 8 végzett 90% feletti eredménnyel. Ezen kívül az ár is fontos szempont lehet, ebben is segít a táblázat, melyben feltüntettük az egy mosogatásra vonatkozó árat is. Elég nagy a szórás ebben a tekintetben a szerek között, a legolcsóbb tablettáért 17, míg a legdrágábbért 126 Forintot kell fizetni, a gélek kicsit magasabb árkategóriába tartoznak 44 és 159 Forintért mosogathatunk velük alkalmanként. Ár/érték arányban a sajátmárkás termékek (Blink, Splendid, Tesco, W5, Tandil, Denkmit, domol, Auchan) ebben a tesztben is jól szerepeltek.

A nem minősített ökoszerek teljesítménye kilóg a mezőnyből

Nem maradhat ki az értékelésből a mezőny végén található „öko”-blokk. Olyan szerekkel találkozunk itt, amelyek kinézetükkel, márkanevükkel, fantázianevükkel a környezetbarát tulajdonságokat sugallanak. Ám ezeknek a termékeknek nincs független, hiteles minősítése, azaz nem igazolta független vizsgálat a környezetbarát tulajdonságaikat.

Tesztünk alapján a teljesítményük is jóval elmarad a középmezőnyétől, ráadásul a legdrágábbak közé tartoznak. Nem tartjuk ezt szerencsés kombinációnak. És ezek között van az egyetlen olyan termék is, melynek biztonsági adatlapját nem tudtuk megszerezni, ez a Tierra Verde folyékony gépi mosogatószere. Ráadásul a termék címkéjén semmi nem szerepel magyar nyelven, ami szintén a jogi szabályzásba ütközik.

A legek

  • Legjobb tabletta és az abszolút győztes: Jar Platinum All in One
  • Legjobb gél: Somat All in 1
  • Top3 EU Ecolabel-es termék: Somat pro nature All in One, Sunlight Powered by Nature All in one, Cif Complete Clean All in 1
  • 10 pontos tisztaság: Jar Platinum All in One, Finish Powerball All in 1 Max, domol Multi Perfect 12-Fach Power
  • Legjobb foltmentesség: denkmit Multi Power Revolution
  • Legjobb száradás: Jar Platinum All in One, Somat pro nature All in One, denkmit Multi Power Revolution, Sunlight Powered by Nature All in one, Ecover All-in-One
  • Legjobb ár/érték arány: Blink Classic mosogatógép tabletta (9.2 pont, 17 Ft/mosogatás)

A legjobb hiteles minősítéssel, azaz EU ökocímkével rendelkező termékek sorrendje

gépi mosogatószerek tesztje_Ecolabel

támogatói logók

A Green&Safe LIFE-styles projektet az Európai Unió LIFE alapja támogatja, az Agrárminisztérium társfinanszírozza. Azonosító: ENV GIE HU000622 Green&Safe LIFE-styles.

Top